2e Luchtvaartregiment werd ontvangen om door te starten naar het vliegpark De Zilk om zich daar bij de Ie Verk.Gr. te voegen. Om 14.00 landde het op De Zilk. Omstreeks 13.00 ontving de C.-IVe Verk.Gr. van de G.-Ie Marine Bataljon te Middelburg telefonisch het bericht, dat de Commandant in Zeeland hem had be last met de nieuwe functie van C.-Schouwen-Duiveland. Het vliegparkcommando werd opgeheven en alle troepen op het eiland werden onder zijn bevelen gesteld. De C.-Ie Marine Bat. was aangewezen als zijn onmiddellijke chef1. Omstreeks dezelfde tijd bezocht de vliegparkcommandant de nieuwe functionaris, omdat hij kort tevoren van de C.-Ie Marine Bat. opdracht had ontvangen de 3e Comp.Bew.Tr. van het vliegpark terug te trekken en te bestemmen voor de kustbe waking bij Zierikzee. Door de verschillende aanvallen op het vliegpark was het mo reel van het personeel van deze compagnie ernstig geschokt. De C.-Schouwen- Duiveland stelde kapitein Berdenis van Berlekom in kennis met de gewijzigde ge zagsverhoudingen op het eiland en wees Haamstede aan als voorlopige legerings plaats voor de 3e Comp.Bew.Tr. Over de troepenopstelling op het eiland moest hij zich eerst zelf nog beraden, omdat het zwaartepunt van de verdediging nu vanzelf sprekend meer in het oostelijke deel van het eiland zou moeten worden gelegd. Met een aantal officieren werkte de C.-Schouwen-Duiveland een plan uit voor de verdediging van het eiland en stelde - als uitvloeisel daarvan - de opdrachten voor de verschillende commandanten op en bereidde de noodzakelijke troepenverplaat- singen voor. De 3e Comp.Bew.Tr. (verminderd met de sectie zw.mitrs.) werd verplaatst naar Zierikzee en loste daar de sectie infanterie af, die deze stad bezet hield sinds de nacht van 10 op 11 mei. De avond was reeds gevallen, toen één van de secties van deze compagnie de wachten en posten van de vertrekkende sectie had afgelost. Het overige personeel van de compagnie werd gelegerd in een school. De afgeloste sectie vertrok via Haamstede naar Renesse om daar een deel over te nemen van de taak van het detachement lsk. Kapitein Berdenis van Berlekom kreeg opdracht om - als commandant van dit detachement - een opstelling in te nemen in de lijn: Scharendijke - Eikerzee - Serooskerke - Schelphoek. Omstreeks 21.00 waren in deze lijn opgesteldéén sectie te Scharendijke, een tweede sectie te Eikerzee, een derde tussen Eikerzee en Seroos kerke en een vierde te Serooskerke en Schelphoek. De commandopost werd ge vestigd te Eikerzee, terwijl het administratief en technisch personeel onderdak vond in datzelfde dorp. Het autopark en de keuken bleven te Renesse. Een groot deel van het troependetachement van de verkenningsgroep, versterkt met technisch personeel tot een totale sterkte van plm. 80 man en geformeerd in 1 Om 17.00 deelde de G.-Ie Marine Bat. telefonisch mee, dat de C.-Schouwen-Duiveland recht streeks onder de bevelen van de Commandant in Zeeland was gesteld. 452

NIMH | 1970 | | pagina 468