454 2e Luchtvaartregiment twee secties onder bevel van tweede-luitenant-waarnemer J.L. Bosch, werd opge steld te Nieuwerkerk en kwam in de namiddag in deze plaats aan. In verband met de hem verstrekte opdracht, vorderde de commandant rijwielen en motorvoer tuigen en maakte daarmee zijn detachement mobiel. Hij plaatste posten bij de toegangen van het dorp en zorgde voor een geregelde patrouillegang. Voorts vaar digde hij een verbod tot samenscholing uit en stelde een avondklok in (van 20.00 tot 7.00). De laatstgenoemde maatregelen liet hij bekend maken door de dorpsom roeper. Eén sectie tirailleurs en de sectie zw.mitrs. van de 5e Comp.Bew.Tr., onder bevel van reserve kapitein-waarnemer W.J. Meeuwis, die het bevel voerde over het de tachement bij Noordwelle, moesten een stelling inrichten aan het Zijpe bij Bruinisse. Beide secties vertrokken pas op 14 mei naar hun nieuwe standplaats. Ongeveer terzelfdertijd kreeg een tweede sectie tirailleurs van deze compagnie opdracht een opstelling in te nemen bij Vianen aan de zuidelijke kust van het eiland. Ook deze sectie vertrok eerst op 14 mei. Het artilleriepersoneel van III -20 R.A., dat reeds over verschillende onderdelen was verdeeld, werd weer aan deze onderdelen onttrokken en als een afzonderlijk detachement, onder bevel van reserve eerste-luitenant J.H.W. Klopper, opgesteld aan het Zijpe bij de plaats Zijpe. De 2e Comp.Bew.Tr. (verminderd met één sectie tirailleurs en met de sectie zware mitrailleurs en de groep te Zijpe) bleef opgesteld te Brouwershaven en te Renesse. De beide aan de compagnie onttrokken secties, alsmede de sectie zw.mitrs. van de 3e Comp.Bew.Tr., kwamen onder bevel van kapitein Boogaard, die werd belast met de verdediging van het westelijke deel van het eiland. Kapitein Boogaard stelde deze secties op tussen Haamstede en Renesse, aan de westzijde van de nieuwe weg tussen deze beide dorpen. De opstelling van de 162e Bt.Lu.A. bleef ongewijzigd, terwijl het detachement bij de Wester Lichttoren werd opgeheven. De verschillende vervoeren gebeurden per auto of per tram. Zij werden geregeld door de staf van de C.-Schouwen-Duiveland. De commandopost werd verplaatst naar het dorp Burgh, in het hotel 'Het Wapen van Burgh', omdat de C.-Schouwen- Duiveland vermoedde dat de commandopost te Haamstede bij de vijand bekend was1. Overigens was de C.-Schouwen-Duiveland van oordeel, dat een nieuwe commandopost meer naar het oosten zou moeten worden gekozen en daarom be schouwde hij de post te Burgh als van tijdelijke aard. Op 14 mei ontving de C.-Schouwen-Duiveland omstreeks 2.00 van de burgemeester van Oosterland het telefonisch bericht, dat er in de omgeving van zijn dorp val schermtroepen waren geland. Het detachement artillerie te Zijpe werd gealar- 1 In feite is de commandopost hier nimmer in bedrijf geweest.

NIMH | 1970 | | pagina 470