455 2e Luchtvaartregiment meerd, evenals de 3e Comp.Bew.Tr. te Zierikzee. De commandant van deze com pagnie stuurde twee secties tirailleurs naar Oosterland en het detachement artil lerie stuurde een sterke patrouille uit. Er werd echter geen vijand ontdekt. Het detachement in het dorp Nieuwerkerk werd niet gealarmeerd. Wel stuurde de commandant van dit detachement - op verzoek van de burgemeester van Ooster land - in de loop van de morgen een sterke afdeling met vier lt.mitrs. naar een boerderij, waar 24 man vijandelijke valschermtroepen zich verborgen zouden houden. Na in het open terrein genomen omvangrijke en vermoeiende voorbe reidingen, werd tenslotte de boerderij bezet, maar er werd slechts een dodelijk verschrikt gezin aangetroffen. Van tientallen plaatsen op het eiland werden op deze dag berichten ontvangen om trent gelande valschermtroepen. Deze berichten dwongen de verschillende com mandanten tot voortdurende acties, die hen en hun troepen volkomen afmatten. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat zich van velen op het eiland een ge voel van bedreiging had meester gemaakt, dat leidde tot een angstpsychose. In de namiddag kwamen er bovendien nog berichten binnen omtrent schepen, die op ver dachte wijze de kust zouden naderen. Waaruit deze 'verdachte wijze van varen' bestond, kon men niet vertellen. Het ge volg was echter nog meer patrouillegang en - behalve het doorzoeken van huizen en boerderijen - thans bovendien het doorzoeken van schepen. Bovendien werden er schepen gemeld, die slechts bestonden in de verbeelding van de veelal onbekende berichtgevers. De detachementen voor Vianen en Bruinisse vertrokken 's morgens, respectievelijk om 4.00 en om 10.00. Waarom het detachement Bruinisse zo laat vertrok, is niet bekend. De commandant van het detachement Bruinisse trof in deze plaats een kort tevoren - via Overflakkee (Middelharnis-Herkingen) - van Beierland overge stoken detachement aan van het Vrijwillig Landstormkorps Vaartuigendienst, ter sterkte van 41 man. Een deel van deze soldaten was niet geoefend en kon nauwe lijks met een geweer schieten, terwijl een ander gedeelte zelfs geen wapens bezat. Van de C.-Schouwen-Duiveland ontving de detachementscommandant Bruinisse op dracht de 41 manschappen ter versterking in zijn detachement op te nemen. De drie zw.mitrs. van het detachement en één van de lt.mitrs. werden opgesteld aan de hand van een op de stafkaart ontworpen vuurplan. De tweede lt.mitr. werd geplaatst op een auto, die zou moeten dienen voor overvalwagen en gebruikt zou worden bij patrouillegang en bij de jacht op valschermtroepen, 's Middags nam één van de officieren van het detachement, vermoedelijk reserve eerste-luitenant P. J. Holstein, verband op met het detachement artillerie te Zijpe en de sectie tirail leurs te Vianen. Kort voor 8.00 had de C.-Schouwen-Duiveland van de Commandant in Zeeland opdracht ontvangen om Kapitein Berdenis van Berlekom per vaartuig naar Middel-

NIMH | 1970 | | pagina 471