456 2e Luchtvaartregiment burg te laten vertrekken. Deze wenste de kapitein te bestemmen voor verbindings officier bij de Franse Generaal Durand. Omstreeks 12.00 vertrok de kapitein met een vissersvaartuig uit Zierikzee, nadat hij het bevel over het detachement lsk. had overgegeven aan de reserve eerste-luitenant-vlieger H.F.C. Holtz. Een van de luitenants van de staf van de G.-Schouwen-Duiveland maakte in diens opdracht een inspectie over het eiland en bezocht alle steden, dorpen en punten, die bezet waren. In de namiddag trof hij in de haven van Zijpe de Franse Chasseurs 6, 9 en 41 aan. De drie schepen hadden voor de Commandant in Zeeland verken ningen uitgevoerd in de richting van de Moerdijk. De luitenant had een gesprek met de aan boord aanwezige Nederlandse marineofficier, die hem mededeelde dat hij zeer waarschijnlijk Franse en Nederlandse troepen over de Moerdijkbrug had zien gaan. De luitenant begaf zich onverwijld met dit bericht naar de C.-Schouwen- Duiveland. Deze had op dat moment in zijn oude commandopost te Haamstede met enige officieren een bespreking naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandse strijdkrachten - met uitzondering van die in Zeeland - de wapens hadden neerge legd. De radioberichten, waarin het neerleggen van de wapens was bekend gemaakt, schiepen in verschillende plaatsen op het eiland nog eens extra moeilijkheden, omdat zij slechts door een enkeling waren ontvangen, die in het bezit was van een radio ontvangtoestel met batterijvoeding. Het eiland was immers sinds 11 mei verstoken van elektrische stroom. In Zierikzee bijvoorbeeld moet de burgemeester eerder op de hoogte zijn geweest van het bericht omtrent het neerleggen der wapens dan de Commandant in Zee land. Toen hij deze commandant dan ook telegrafisch om inlichtingen verzocht, ontving hij langs dezelfde weg het bericht terug dat overal normaal werd verder ge streden, het bewuste bericht derhalve vals moest zijn en dat de Commandant in Zeeland in regelmatig contact stond met de O.L.Z. De burgemeester liet daarop proclamaties drukken, terwijl hij door de politie op de hoeken van de straten liet bekendmaken, dat de radioberichten vals waren en dat er werd doorgevochten. Tijdens de afwezigheid van de detachementscommandant was de burgemeester van Nieuwerkerk blijkbaar de schrik om het hart geslagen. Volgens hem had Neder land gecapituleerd, waren de Duitsers in aantocht en moest het dorp worden ont ruimd, omdat het zou worden gebombardeerd. Toen tweede luitenant J.L. Bosch terugkwam, trof hij een ware chaos aan. De bevolking van het dorp trof maatregelen om het te ontruimen en was door het optreden van haar burgemeester de wanhoop nabijOmdat de detachementscommandant van mening was, dat hij met straffe hand moest ingrijpen, liet hij de burgemeester van Nieuwerkerk arresteren en in sluiten in het politiebureau te Zierikzee. Door patrouilles liet hij de rust in het dorp herstellen en sprak de gemeenteraad toe in de raadszaal. Zijn commandopost vestigde hij in diezelfde zaal.

NIMH | 1970 | | pagina 472