2e Luchtvaartregiment Omstreeks 11.00 gelastte de Commandant in Zeeland de C.-Schouwen-Duiveland om een detachement te vormen van de vlieginstructeurs, de leerling-vliegers en de vliegtuigmakers, dat nog dezelfde avond uit Zierikzee zou moeten vertrekken. De reserve eerste-luitenant Holtz vormde dat detachement te Scharendijke, nadat hij van de C.-Schouwen-Duiveland vijf officieren van de IVe Verk.Gr. ter beschik king had gekregen om met deze in de vervanging van verschillende vertrekkende functionarissen te voorzien. Het bevel over het thans in sterkte verminderde de tachement Isk. werd overgenomen door de reserve eerste-luitenant A. Busser. Het detachement dat zou vertrekken, omvatte in totaal 10 officieren en 47 onderoffi cieren en minderen en vertrok 's middags per auto naar Zierikzee, waar twee boten zouden arriveren om deze groep te vervoeren. Door bepaalde omstandigheden vertrok het detachement pas op 16 mei om 17.00 uit Zierikzee met het marine vaartuig 'Bath I'. De eerste bestemming was Middelburg. Via België en Frankrijk bereikte dit detachement uiteindelijk Engeland. Het zal vermoedelijk reeds na het middaguur zijn geweest, toen de C.-Schouwen- Duiveland van de Commandant in Zeeland de opdracht kreeg om het zwaarte punt van de verdediging te leggen in het zuidoostelijke deel van het eiland. De ver dediging van het vliegpark domineerde niet meer. Het landingsterrein van dit park werd tenslotte door omploeging ook onbruikbaar gemaakt. Op het tijdstip, dat de Commandant in Zeeland vorengenoemde order uitgaf, waren de zwakke strijd krachten verspreid opgesteld over het gehele eiland (o.m. te Zijpe, Bruinisse, Nieuwerkerk, Vianen, Zierikzee, Serooskerke, Schelphoek, Brouwershaven, Scharendijke, Eikerzee, Renesse, Haamstede, Burgh en Westenschouwen)Kracht kon er van een dergelijke opstelling niet uitgaan. Integendeel, zij maakte de in druk te zijn ingegeven door de zucht om tegen gelande vijandelijke valscherm troepen in ieder geval onmiddellijk een of ander onderdeel te kunnen inzetten. De order van de Commandant in Zeeland dwong de C.-Schouwen-Duiveland tot nieuwe verplaatsingen. Uit de bewaard gebleven verslagen blijkt dat in de namid dag de volgende onderdelen werden verplaatst a tweede-luitenant Bosch, commandant van het detachement Nieuwerkerk ont ving omstreeks 14.30 opdracht om zijn detachement te verplaatsen in oostelijke richting en het op te stellen ten oosten van het dorp Oosterland. De opdracht van de detachementscommandant hield o.m. in, dat zijn detachement diende als reserve voor de aan de kust geplaatste onderdelen; b reserve eerste-luitenant Busser, commandant van het detachement lsk. dat sinds 13 mei was opgesteld in de lijn: Scharendijke - Eikerzee Serooskerke Schelphoek, ontving de opdracht om zijn detachement te verplaatsen naar Ouwer- kerk. Het detachement moest zich bij die plaats ter verdediging inrichten in de lijn Ouwerkerk-Bruinisse. Om 19.00 verplaatste het detachement zich naar eerstge noemd dorp; 458

NIMH | 1970 | | pagina 474