2e Luchtvaartregiment c De 3e Comp.Bew.Tr., onder bevel van reserve kapitein Dijksterhuis, die sinds de vroege morgen op energieke wijze de verschillende toegangen van Zierikzee in staat van verdediging bracht, ontving opdracht - het juiste tijdstip is niet meer be kend - om onverwijld met zijn compagnie (verminderd met één tirailleursectie) af te marcheren naar Zijpe en daar het bevel op zich te nemen. Het daar aan wezige artilleriedetachement kwam dus ook onder zijn bevel. Te Zijpe diende de compagnie stelling te nemen aan het water van die naam. Eén sectie van de com pagnie bleef dus te Zierikzee en bewaakte de vier toegangen tot deze stad. Nog dezelfde nacht werd deze sectie echter overhaast naar Zijpe vervoerd om zich weer bij de compagnie te voegen. Behalve een luitenant van de artillerie, die adjudant was geweest van kapitein Dijksterhuis, twee sergeanten en vier soldaten, die de compagnie had achtergelaten, en enig personeel van de luchtwacht- en vaartuigen- dienst, had Zierikzee dus geen bezetting meer d de tirailleursectie van de 5e Comp.Bew.Tr. te Vianen werd versterkt met de sectie zw.mitrs. van de 2e Comp.Bew.Tr., die tot nu toe deel had uitgemaakt van de reserve, die was opgesteld tussen Haamstede en Renesse. Het detachement Vianen werd gesteld onder de bevelen van reserve kapitein Snellen, de C.-5e Comp.Bew.Tr. e in Nieuwerkerk richtte de officier van gezondheid van het voormalige vlieg- park een hulpverbandplaats in f de C.-Schouwen-Duiveland stationeerde gevormde motorpatrouilles te Drei- schor en Zonnemaire. Het personeel van deze patrouilles werd door de C.- Schouwen-Duiveland onttrokken aan de verschillende onderdelen g de juiste groepering van de 2e Comp.Bew.Tr. is uit de bewaard gebleven be scheiden niet meer precies na te gaan. In ieder geval waren tirailleursecties der com pagnie opgesteld te Brouwershaven en te Renesse, respectievelijk onder de bevelen van reserve kapitein Hemmes en van reserve eerste-luitenant Mooren. De sectie zw.mitrs. der compagnie werd ingedeeld bij het detachement Vianen, zoals hier voor werd vermeld h tenslotte bleven de sectie zw.mitrs. van de 3e Comp.Bew.Tr. en een uit het vliegtuigtechnisch personeel gevormde sectie, in reserve tussen Haamstede en Renesse. De sectie van 3-I-38 R.I. bleef als dekking bij de kustbatterij Schouwen te Westerschouwen. Alle onderdelen waren op ruime schaal voorzien van auto's motorrijwielen en rij wielen, zodat zij zich snel konden verplaatsen, waardoor de samentrekking van meer onderdelen op een bepaald punt of op meerdere punten snel en efficiënt kon geschieden. Een compagnie infanterie, die op Walcheren was gevormd uit personeel van de Peeldivisie, kwam tegen de avond te Zierikzee aan. Zij stond onder bevel van re serve eerste-luitenant H. J. Nolhoek. 459

NIMH | 1970 | | pagina 475