2e Luchtvaartregiment Na zich in Zierikzee telefonisch in verbinding te hebben gesteld met de C.-Schouwen- Duiveland, ontving de compagniescommandant opdracht om zijn onderdeel in stelling te brengen te Dreischor. De commandant van Hr.Ms. mijnenlegger 'Hydra', die in de bocht van St. Jacob voor anker lag, had van de Commandant in Zeeland opdracht gekregen om de overtocht van de vijand over het Zijpe tot het uiterste te beletten. Uit de formu lering van de opdracht en uit een nadere mededeling van de CZmeende hij te kun nen opmaken, dat er nog geen gevaar te duchten was. Hierdoor misleid liep hij met zijn schip in een val. Toen hij om 20.00 tegen een sterke tegenstroom in met zijn schip het Zijpe invoer, werd dit hevig onder vuur genomen door licht vijandelijk geschut en door mi trailleurs, die waren opgesteld op de westkust van St.Philipsland. De commandant besloot ter meerdere veiligheid van het personeel niet terug te vuren, maar liet de manschappen zich zoveel mogelijk gedekt houden, terwijl hij in volle vaart naar het zuiden voer. Enige leden van de bemanning werden gewond. Als gevolg van de zware beschieting en de aard van de schade, die het schip had opgelopen, raakte een deel van de bemanning in paniek en een tiental bemanningsleden sprong over boord. Tot tweemaal toe moest de commandant beletten dat een witte vlag werd getoond. Het schip liep ernstige schade op. De stoomleidingen waren onherstelbaar be schadigd, de ketels raakten lek en het schip maakte water. Het onbestuurbaar ge worden schip was toen juist aangekomen ter hoogte van de boei van het Keeten. Met de laatste vaart van het schip zette de commandant zijn vaartuig op de zand plaat tussen Vianen en Ouwerkerk. Daar werden de sloepen gestreken, maar deze bleken door het vijandelijke vuur doorzeefd te zijn. Niettemin begaf de beman ning zich om 20.40 in de sloepen en toen deze volliepen, sprong ze te water en zwom naar de wal onder het vuur van enige zenuwachtige manschappen van het ter plaatse opgestelde detachement. Helaas werd één der onderofficieren daarbij do delijk getroffen. De op Schouwen-Duiveland aangekomen gewonden werden naar het ziekenhuis te Noordgouwe gebracht. De overige bemanningsleden begaven zich naar Zierikzee. Een te water gelaten vlet raakte de koers kwijt en landde op Tholen, De pogingen, die op 16 mei werden aangewend om de 'Hydra' los te slepen, slaagden niet. De kaart no. 15 geeft een overzicht van de troepenopstellingen op Schouwen-Duive land in de avond van 15 mei 1940. Men zal zich afvragen waarom de 2e Comp.Bew.Tr. opgesteld moest blijven in Brouwershaven en Renesse. Waarom werd deze compagnie óók niet opgesteld in het oostelij ke deel van het eiland En wat voor zin had een reserve tussen Haamstede 460

NIMH | 1970 | | pagina 476