2e Luchtvaartregiment en Renesse? Wanneer deze reserve zou moeten ingrijpen in het oostelijke deel van het eiland, zou zij beslist te laat komen. En waarom werd - na het opheffen van het vliegpark-de i62eBt.Lu.A. daar nog gehandhaafd? De order van de Commandant in Zeeland hield in'het zwaartepunt van de verde diging van het eiland in het zuidoostelijke deel te leggen; de verdediging van het vliegpark domineert niet meer'. De C.-Schouwen-Duiveland heeft die order niet consequent uitgevoerd. Hij is blijven hinken op twee gedachten. Het westelijke deel van het eiland heeft hij niet kunnen loslaten. Op 16 mei werd de commandant van het detachement Oosterland, tweede- luitenant-waarnemer J.L. Bosch, om 2.00 opgebeld door de C.-Schouwen-Duive- land. Deze was van oordeel, dat het detachement teveel naar het oosten was opge steld. De commandant moest daarom zijn detachement opstellen aan de oostrand van het dorp. Toen de eilandcommandant omstreeks 15.00 in de middag een be zoek bracht aan dit detachement, was hij weer van mening dat het detachement te dicht bij de dorpsrand was geplaatst. Verplaatsing betekende echter opnieuw graafwerk in de zware, droge kleigrond. Maar het werd de mannen niet bespaard en er werd een nieuwe, wat meer naar het oosten gelegen stelling ingenomen. Tijdens dit bezoek ontving de C.-Schouwen-Duiveland het bericht, dat de inwoners van Bruinisse en Zijpe de daken van hun huizen wit maakten met verf of wit kalk. Kapitein De Ruyter van Steveninck droeg de detachementscommandant toen op zich naar Bruinisse en Zijpe te begeven om aan dit witmaken een einde te maken. Wat was er in deze dorpen sedert het aanbreken van de dag gebeurd? De vijand had de oostelijke oever van het Zijpe bezet en nam de in en bij de beide dorpen gelegen Nederlandse troepen met pantserafweergeschut, mortieren en mitrailleurs onder vuur. Omstreeks 9.00 kwam een deel van het personeel van de 3e Comp.Bew.Tr. uit Zijpe vóór de opstellingen van het detachement Bruinisse aan. Terzelfdertijd ontving de commandant van dat detachement, reserve kapitein-waarnemer W.J. Meeuwis, bericht uit Zijpe, dat dit dorp in handen van de vijand was. Patrouilles die daarop vanuit Bruinisse naar Zijpe werden gestuurd, ontdekten echter geen vijand in dat dorp. De eiland-commandant werd hierover ingelicht. Nadat de teruggetrokken manschappen van de 3e Comp.Bew.Tr. enigszins op verhaal waren gekomen, trokken zij terug op Nieuwerkerk, zoals hun - naar zij zelf ver telden - was opgedragen. Toen de C.-Schouwen-Duiveland ter plaatse aankwam, gelukte het hem de compagnie haar opstellingen bij Zijpe weer te laten innemen. Bij Bruinisse trof hij troepen aan, die totaal gedemoraliseerd waren. Zij hadden hun wapens ontladen en deze met de munitie bijeen in het gras neergelegd. Bij iedere afdeling was een witte vlag aanwezig. De commandant van het detachement Bruinisse had dit gelast, doch was tijdens het bezoek van de eiland-commandant 461

NIMH | 1970 | | pagina 477