2e Luchtvaartregiment nergens te vinden. Kapitein De Ruyter van Steveninck liet de witte vlaggen ver wijderen, de wapens herladen en gaf de verschillende ondercommandanten op dracht hun stellingen weer in te nemen. De commandant van het detachement Oosterland maakte daarna een einde aan het witmaken der daken. Om 17.00 meldde de commandant van het detachement Zijpe, reserve kapitein J.R. Dijksterhuis, zich op de commandopost van de commandant van het de tachement Brumisse. Een groot deel van zijn personeel hield zich toen al op in Bruinisse en in de omgeving daarvan en derhalve ook in de schootsvakken van de verschillende wapens van het detachement ter plaatse. De commandant van het detachement Zijpe had zonder noodzaak en zonder de C.-Schouwen-Duiveland daarover in te lichten de opstellingen van zijn detachement opnieuw laten ont ruimen. Hij deelde de commandant van het detachement Bruinisse mee, dat hij met zijn onderdeel terugtrok op Sirjansland. Uit dat dorp meldde hij de eiland-com mandant, dat zijn personeel 'op' was en dat hij in Sirjansland tot legering was over gegaan met kantonnementsbeveiliging aan de oostelijke uitgang van het dorp. De oever van het Zijpe bij de gelijknamige plaats was dus van troepen ontbloot, ter wijl niet mocht worden verwacht dat het detachement Bruinisse de vijand flinke tegenstand zou bieden. Het goed gerichte vijandelijke vuur, dat werd geleid van uit de watertoren op St.Philipsland, had het zeer vermoeide personeel van de beide aan het Zijpe opgestelde detachementen overspannen en murw gemaakt. Na hetgeen zich aan het Zijpe had voorgedaan, werd er door de Commandant in Zeeland en de C.-Schouwen-Duiveland telefonisch overleg gepleegd. Voor de eiland-commandant was het noodzakelijk de volgende beslissing te nemen: óf zijn plan van verdediging van het eiland handhaven, dus Zijpe opnieuw laten verde digen, óf een gewijzigd plan doorvoeren. In de avond van 16 mei en gedurende de nacht van 16 op 17 mei speelden de verschillende gebeurtenissen zich af in een razend snelle opeenvolging. Zij kregen zelfs een dramatisch karakter. Vermoedelijk is het daaraan te wijten, dat de tijd stippen der verschillende gebeurtenissen nogal uiteen lopen in de verslagen. In het volgende overzicht is getracht de chronologische volgorde der gebeurtenissen zo veel mogelijk te reconstrueren. In de namiddag kreeg luitenant F.G. van Ditzhuijzen van de C.-Schouwen-Duive land opdracht om zich naar Bruinisse te begeven en de commandant van het de tachement, reserve kapitein-waarnemer W.J. Meeuwis, in deze plaats te arres teren op grond van het feit, dat hij witte vlaggen had laten vervaardigen. In Bruinisse trof de luitenant de kapitein-detachementscommandant aan in een vol komen overspannen toestand. Zijn luitenant-toegevoegd reserve eerste-luitenant 462

NIMH | 1970 | | pagina 478