464 2e Luchtvaartregiment dag met zijn troepen over te steken naar Noord-Beveland en de zuidelijke oever van dat eiland te bezetten. Het had derhalve geen zin, dat majoor Meyer de functie van kapitein De Ruyter van Steveninck overnam. Bovendien waren de troepen vol gens de verklaring van de majoor - zeer vermoeid van de doorgestane gevechten. Het personeel werd ondergebracht in drie gebouwen en ontving derhalve geen enkele opdracht met betrekking tot de verdediging van het eiland Schouwen- Duiveland. Nadat luitenant Van Ditzhuijzen het bevel over het detachement Bruinisse toch tijdelijk had overgegeven aan de officier-toegevoegd van het detachement en hem had opgedragen het personeel te verzamelen achter de Slaperdijk, begaf hij zich naar Oosterland. Hij lichtte de commandant van het daar opgestelde detachement in omtrent zijn plannen. Deze moest zijn twee luitenants aan de nieuwe comman dant van het detachement Bruinisse, reserve eerste-luitenant-vlieger J. Benus, afstaan, alsmede zijn twee vrachtauto's en de motorrijders. De officier-toegevoegd aan de nieuwe commandant van het detachement Bruinisse meldde zich te Ooster land en ontving opdracht het detachement stelling te laten nemen achter de Breede- weg, ten zuiden van Sirjansland, tot en met de hoofdweg Zijpe - Zierikzee. De verbindingsofficier van de voormalige G.-IVe Verk.Gr. bij het detachement lsk., die nog steeds bij dit detachement aanwezig was, werd te Oosterland ontboden. Hij werd eveneens van het nieuwe plan op de hoogte gesteld1. Het detachement lsk., onder commando van reserve eerste-luitenant A. Busser, moest onverwijld twee secties afstaan voor Zierikzee2. Hun commandanten moesten zich bij aankomst al daar telefonisch melden bij de C.-Schouwen-Duiveland. De twee overige secties van het detachement moesten worden opgesteld ten zuiden van het detachement Oosterland, dat - zoals bekend - onder commando stond van tweede-luitenant waarnemer J.L. Bosch. Het detachement Vianen, onder bevel van de C.-5e Comp.Bew.Tr., reserve kapi- tein J.A.J. Snellen, werd eveneens op Zierikzee gedirigeerd. Te Sirjansland legerde de 3e Comp.Bew.Tr. en het artilleriedetachement, derhalve het voormalige detachement Zijpe, onder bevel van reserve kapitein J.R. Dijksterhuis. Deze legering werd beveiligd door patrouilles op de wegen naar het oosten. Het scherm zou derhalve liggen in de lijn: Oosterland - Sirjansland en van rechts naar links worden gevormd door: twee secties van het detachement lsk., het de tachement Oosterland (twee secties), het voormalige detachement Bruinisse 1 Blijkbaar heeft Van Ditzhuijzen niet geweten wie de commandant van het detachement lsk. was. Waarom werd anders niet de commandant, luitenant A. Busser, naar Oosterland ontboden? 2 Luitenant A. Busser ontving het bevel tot vertrek der twee secties derhalve via genoemde ver bindingsofficier. Nadien heeft de C.-Det.lsk. geen contact meer gehad met Oosterland.

NIMH | 1970 | | pagina 480