466 2e Luchtvaartregiment land - van eigen troepen was ontbloot, zag het er voor de dodelijk vermoeide ver dedigers van het eiland somber uit. In de lijn: Oosterland - Sirjansland bevond zich dus het zwakke scherm, waar van de twee secties van het detachement lsk. gedurende de nacht dan nog van Ouwerkerk moesten worden overgeplaatst naar het zuidelijke einde van die lijn. Vervolgens moesten zij in het duister opstellingen zoeken en innemen. Dit alles was in feite een onmogelijke opdracht. Het voormalige detachement Bruinisse was te zwak om ook nog de grote kunstweg Zijpe - Zierikzee af te sluiten. Omstreeks 2.00 ontving de commandant van het de tachement Oosterland dan ook de opdracht om dit alsnog te doen met zijn kleine reserve en één lt.mitr. Het voormalige detachement Zijpe te Sirjansland tenslotte was niet strijdvaardig. Dit was dus het scherm vóór een stelling, die niet bestond Op 17 mei verwisselde de vijand omstreeks 2.30 met stormboten en pontons bij Zijpe van oever. Voor het licht was geworden gelastte de commandant van het scherm de commandant van de troepen te Sirjansland om terug te trekken op Schud- debeurs en zich telefonisch in verbinding te stellen met de eiland-commandant. Omstreeks 4.00 reed kapitein Dijksterhuis met zijn troepen naar dit dorp, waar hij tot legering overging en spoedig daarna krijgsgevangen werd gemaakt. Bij het zwakke voormalige detachement Bruinisse, dat was opgesteld tussen Ooster land en Sirjansland, werd het bevel tot teruggaan niet ontvangen. Toen omstreeks 7.00 van een burger werd vernomen dat de vijand bij Dreischor zou zijn geland, ging de detachementscommandant, luitenant J. Benus, persoonlijk op onderzoek uit, waarbij hij al spoedig werd gevangen genomen, toen hij onbewust rechtstreeks in handen van de vijand liep. Toen hem bleek dat de vijand de stelling had omsingeld, bood hij de overgave van het detachement aan. Een gelijk lot trof luitenant J.L. Bosch en het detachement Oosterland. Toen de commandant zich in de vroege morgen naar zijn sectie wilde begeven, werd hij bij verrassing krijgsgevangen gemaakt. Het bleek hem toen, dat de belangrijke kunst weg Zijpe Nieuwerkerk - Zierikzee niet afgesloten was geweest, waarvoor - zo als bekend - zijn detachement om 2.00 opdracht had ontvangen. Zijn kleine re serve (waarbij één lt.mitr.), die dit had moeten doen, was te laat gekomen en in handen van de vijand gevallen. De commandant van het detachement lsk., reserve eerste-luitenant A. Busser, moest met zijn twee overgebleven secties van Ouwerkerk teruggaan op Zierikzee en zich voegen bij het zich in deze stad aanwezige deel (twee secties) van zijn detache ment. Dit bevel heeft het detachement echter niet bereikt. De commandant had de indruk gekregen dat zijn beide overgebleven secties in Ouwerkerk en omgeving ge heel alleen als veiligheidsscherm in het (toen voor zijn gevoel) voorterrein moesten

NIMH | 1970 | | pagina 482