468 2e Luchtvaartregiment De commandant van het scherm, luitenant Van Ditzhuijzen, begaf zich naar Eiker zee, waar hij de oude commandopost van het detachement lsk. bezette. Het scherm had derhalve geen enkele tactische betekenis gehad. De vijand had het ongemerkt doorschreden, althans langs de kunstweg Zijpe - Nieuwerkerk - Zierikzee. Hierdoor werden de niet teruggetrokken onderdelen veelal verrast door een hun in de rug aangrijpende vijand. In Zierikzee had de C.-I-38 R.I., kort na het aanbreken van de dag van de eiland commandant het bevel ontvangen om een opstelling in te nemen bij Oosterland. Zijn opdracht om naar Noord-Beveland te gaan werd hierdoor - op last van de Commandant in Zeeland - teniet gedaan. Toen majoor Meyer zich op straat begaf, bleek hem dat de vijand de stad reeds was binnengedrongen. Hij kon zich nog slechts in verbinding stellen met één van de drie gebouwen, waarin zijn personeel was gelegerd. Hij verzamelde de daar gereed zijnde manschappen en begon met dezen de straten te zuiveren. Het gelukte hem het plaatselijk bureau te bereiken, dat echter reeds in handen van de vijand was gevallen. De overige delen van zijn bataljon waren overvallen in hun legeringsgebouwen. Hetzelfde geschiedde met het personeel van de beide secties van het detachement lsk. Enig personeel van de 5e Comp.Bew.Tr. stelde zich nog enige tijd teweer bij de brug aan de oostzijde van de stad. Deze tegenstand moest echter worden opge geven, toen men in de rug werd aangevallen. Het voormalige detachement Zijpe te Schuddebeurs werd gevangen genomen, terwijl het rustte. Van het detachement Brouwershaven in dit dorp vermelden de verslagen niets, terwijl ook van de compagnie te Dreischor niets bekend is. De C.-Schouwen-Duiveland had omstreeks 5.00 in de morgen aan een van de luitenants van zijn staf opdracht gegeven om met de nog aanwezige vliegtuig makers en z.g. handlangers een verdedigende opstelling in te nemen bij Rengersker- ke. Zijn onderdeel zou worden versterkt met de sectie zw.mitr. van de 3e Comp.Bew. Tr. die zich nog steeds in reserve bevond tussen Haamstede en Renesse. Met spoed werd het personeel en het materieel vervoerd in autobussen en vracht auto's. Na aankomst te Rengerskerke werden onmiddellijk enige patrouilles uitge stuurd in de richting Zierikzee en werd verkend, waar men met de zw.mitrs. in stelling zou moeten komen. Terwijl de verkende opstellingen werden ingenomen, naderde uit de richting Zie rikzee een autobus, die het normale personenvervoer op het eiland onderhield. Na de opstelling te zijn gepasseerd, stopte de autobus en er kwamen vijandelijke mili tairen uit te voorschijn, die de verraste Nederlandse militairen gevangen namen Ongeveer op datzelfde tijdstip ontving de C.-i62e Bt.Lu.A. de opdracht om de drie stukken van zijn batterij in te zetten voor het vuren op landdoelen. De drie stukken moesten daartoe in stelling komen te Rengerskerke, Kerkwerve en Nieuwerkerk.

NIMH | 1970 | | pagina 484