2e Luchtvaartregiment Tijdens hun tocht naar die plaatsen reden de drie bedieningen met hun stuk achter eenvolgens in de val, waardoor zij niet de gelegenheid kregen de stukken onbruik baar te maken. Nu was alle tegenstand op het eiland gebroken. Het gehele eiland was om 9.00 in handen van de vijand. De strijd op de grond had slechts een gering aantal licht gewonden geëist. Gesneuvelden waren er aan Nederlandse zijde niet te betreuren. Korte nabeschouwing Het personeel van de drie compagnieën bewakingstroepen bestond over het alge meen uit mensen, die voor het handwerk van de infanterie te oud waren ge worden. Bovendien waren de 2e en de 5e Comp.Bew.Tr. met slechts een enkele luitenant of vaandrig geëncadreerd. Daarom moesten officieren-vlieger of -waar nemer optreden als detachements- of sectiecommandant. Voor deze functies waren zij niet opgeleid en dat zij in deze functies vaak tekort schoten, was dan ook niet te verwonderen. Het personeel van de 3e Comp.Bew.Tr. had voorts alle bombardementen en be schietingen van het vliegpark meegemaakt en was daardoor zeer zenuwachtig en uiterst gevoelig geworden voor geruchten. De C.-Schouwen-Duiveland had deze compagnie niet moeten opstellen in de voortste lijn, aan het Zijpe. De commandanten en troepen werden afgemat door zaken, die met het eigenlijke oorlogsbedrijf als zodanig weinig hadden uit te staan, zoals - de vele verplaatsingen van nagenoeg alle onderdelen, als gevolg van het ont breken van goede verdedigingsplannen - het graafwerk, dat veelal moest gebeuren in de zware, droge kleigrond en dat door de vele verplaatsingen steeds maar weer opnieuw moest worden verricht; - de grote patrouille-activiteit bij dag en bij nacht, als gevolg van de talloze geruchten en meldingen, zodat bijna niemand voldoende rust kreeg. Dit alles veroorzaakte bij ontelbaren een soort angstneurose. De G.-IVe Verk.Gr. aanvaardde een onmogelijke taak, toen hij na zijn bespreking met de vliegparkcommandant op 11 mei de beveiliging en verdediging van het eiland op zich nam. Dit had hij - zo onvoorbereid - beter niet kunnen doen. Het was tenslotte de taak van de Commandant in Zeeland Toen hij op 13 mei de functie kreeg van C.-Schouwen-Duiveland heeft hij teveel willen verdedigen en versnipperde daardoor niet alleen de zwakke strijdkrachten door hen over het gehele eiland te verspreiden, maar bewerkte ook dat het tactisch belangrijke knooppunt van wegen, Zierikzee, op 14 mei van troepen werd ontbloot. Nadien is dit wegenknooppunt niet meer verdedigd. 469

NIMH | 1970 | | pagina 485