479 De vliegscholen ren op genoemde datum voltooid. De vier mitrs. van het 75e Pel.Lu.Mitr. waren in 'kuilen' opgesteld. Aan het maken van een commandopost voor de C.-3-I-38 R.I. was het personeel nog niet toegekomen. Deze was voorlopig gevestigd in een loods je aan de oostzijde van het landingsterrein. Op het vliegpark Vlissingen zouden voor de bewakingstroepen tien betonkazemat- ten worden gebouwd. Kort voor 10 mei waren dan ook grondboringen verricht op het terrein en waren zand, grint en betonijzer voor de bouw aangevoerd en opge slagen. Niettegenstaande de voorbereidende maatregelen voor deze bouw, heeft de Commandant van het Ie Marine Bat. het werk aan de gevechtsdekkingen energiek laten voortzetten. Uit het voorafgaande blijkt, dat door een doelmatige organisatie van de beschikba re bewakingstroepen meer in het bijzonder van die der compagnie infanterie aan de verdediging van het vliegpark een actief karakter was gegeven. Dat de be wakingstroepen door verschillende bewakingsdiensten gedurende de mobilisatie periode maar matig waren geoefend en slechts 2 of 3 maal hadden kunnen deel nemen aan schietoefeningen, doet niets af aan de getroffen tactische maatregelen. De verdediging van het vliegpark was alleen onbevredigend, omdat de beschik bare troepen te zwak en daarenboven niet voldoende bedreven waren in het mili taire handwerk. De voorbereiding voor het vertrek van de vliegschool Tijdens de mobilisatieperiode waren door de commandant van het Depot Lucht strijdkrachten - onder wiens bevelen, zoals bekend, de vliegschool ressorteerde - o.m. met de C.-Lvd. besprekingen gevoerd om dit niet-operationele onderdeel zo spoedig mogelijk naar het buitenland over te brengen, indien Nederland in een oor log zou worden betrokken. Een ongestoorde vliegopleiding zou in dat geval hier te lande niet gewaarborgd zijn. Deze besprekingen in eng militaire kring hadden niet tot vastomlijnde plannen geleid, omdat het als gevolg van de strikte neu traliteitspolitiek, die de Nederlandse Regering wenste te voeren niet mogelijk was vertegenwoordigers van de ons omringende landen in het gesprek te betrek ken. Het resultaat der besprekingen was, dat de commandant van het Depot Lucht strijdkrachten - met medeweten van de C.-Lvd. aan de vliegparkcommandant geheime aanwijzingen verstrekte, die inhielden, dat al het personeel en het mate rieel van de Militaire Luchtvaart op de eerste oorlogsdag onmiddellijk moest wor den gereed gemaakt voor vertrek naar het buitenland. Hiertoe moest zonodig extra motormaterieel worden gevorderd. Voor een vertrek zouden nadere bevelen wor den gegeven.

NIMH | 1970 | | pagina 495