De vliegscholen Het vliegpark gedurende de gevechtsdagen en het vertrek van de vlieg- school op 14 en 15 mei 1940 Op x o mei bevonden de bewakingstroepen en het detachement luchtvaarttroepen van de vliegschool zich om 3.00 in de hoogste graad van strijdvaardigheid. Het luchtvarend en het technisch personeel van de school was op dit tijdstip in één van de barakken te West-Souburg. In de commandopost van de wnd. vliegparkcom- mandant waren gedurende de nacht de berichten van de luchtwachtdienst nauw lettend gevolgd. Niettegenstaande deze paraatheid kwam de eerste luchtaanval toch nog als een verrassing. Omstreeks 4.20 vielen drie Me's 110 met hun boordwa- pens van zeer lage hoogte, tot driemaal toe het vliegpark aan. De eerste aanval - uit oostelijke richting-was zo verrassend, dat het 75e Pel.Lu.Mitr. geen gelegenheid kreeg met zijn mitrailleurs het vuur op de aanvallers te openen. Toen bij de tweede aanval wél met de mitrailleurs op de vliegtuigen kon worden gevuurd, was het vuur niet effectief door storingen, die in het mechanisme van de mitrailleurs optraden. Tengevolge van de Duitse beschieting hadden twee dienstplichtigen lichte verwon dingen opgelopen, terwijl één Fokker-S IV (no. 118) vrij ernstig was beschadigd. Tegen de avond was dit vliegtuig weer hersteld en vlieggereed. Om de kans op schade aan de vliegtuigen bij volgende aanvallen te verkleinen, werden de les- vliegtuigen in de loop van de dag en ook op de volgende dagen - nog meer ver spreid opgesteld en zij werden verder van het landingsterrein verwijderd, waarbij de grootste zorg aan hun camouflage werd besteed. Het in de legeringsbarakken te West-Souburg verblijvende personeel vond onvol doende dekking in deze houten verblijven. Het kreeg bevel zich op te stellen bij de kanaaldijk, aan de oostzijde van het vliegpark, waar eenvoudige schuilloopgraven werden gemaakt. Het bureau van de administrateur van de vliegpark-, tevens detachementscom mandant werd verplaatst naar een perceel halverwege Oost-Souburgen Ritthem, op ongeveer 2,5 km afstand van het vliegpark. Naar dit perceel liet kapitein Jans sen tevens de keuken van het barakkenkamp in West-Souburg verplaatsen. Op grond van de geheime instructie het personeel der Militaire Luchtvaart op de eerste oorlogsdag gereed te maken voor een onmiddellijk vertrek, ontving al dit personeel - kort na de vijandelijke aanval op het vliegpark - van de wnd. vlieg- parkcommandant de opdracht zich onverwijld marsvaardig te maken. Uitrustin gen, reserve-onderdelen voor de vliegtuigen, gereedschappen, verbandmiddelen, e.d. werden in auto's geladen. Voor het transport waren 16 auto's (van verschillend type) nodig en voorts 4 motorrijwielen. De gevormde autocolonne werd aanvanke lijk opgesteld te West-Souburg, doch korte tijd later in het dorp Ritthem. In dat dorp hadden de voertuigen een betere gezichtsdekking tegen luchtaanvallen. De 480

NIMH | 1970 | | pagina 496