De vliegscholen wnd. vliegparkcommandant had thans nog slechts de bevelen voor het vertrek af te wachten. Door het zich marsvaardig maken en het beladen van de auto's was het geheim van het voorgenomen vertrek prijsgegeven, zodat een ieder op het vliegpark daar van nu kennis droeg. Om 8.20 ontving de wnd. vliegparkcommandant - door tussenkomst van de Com mandant in Zeeland - van de O.L.Z. de opdracht onmiddellijk twee startbanen vrij te maken. Omdat maar één startbaan, waarop kort te voren nog de T V, no.858 van de Bom V.A. was geland1, vrij was van obstakels, droeg kapitein Janssen de Commandant van de Vliegschool op een tweede baan vrij te maken. Reeds om 8.55 kon hij telefonisch aan de C.-Lvd. berichten, dat thans twee startbanen be schikbaar waren. De O.L.Z. had deze opdracht verstrekt, omdat hij veronderstel de, dat er Engelse vliegtuigverbanden op het vliegpark zouden worden gestatio neerd. De twee startbanen zijn tot het laatst toe beschikbaar gebleven. Zij konden zonodig spoedig worden versperd door middel van 'Friese ruiters'. Een speciale ploeg per soneel van de vliegschool was steeds op het vliegpark aanwezig om deze hindernis sen op de banen te plaatsen en de ligging van de banen aan te passen aan de wind richting. Het personeel op het vliegpark moest herhaaldelijk dekking zoeken wegens lucht alarm, waarbij vooral de kanaaldijk een eenvoudige, doch welkome schuilgelegen- heid bood. Omstreeks 14.20 vielen twee kleine brisantbommen bij het K.L.M.- gebouw, nagenoeg zonder enige schade aan te richten. De bomkraters waren zeer klein en de schade aan het landingsterrein was dan ook spoedig hersteld. Tegen de avond trokken gemotoriseerde Franse militaire colonnes langs het vlieg park in de richting Middelburg; zij werden door de bevolking enthousiast begroet. Toen de avond was gevallen, werd kapitein Janssen verschillende malen gemeld, dat er rode en groene seinpatronen waren waargenomen ten oosten van het vlieg park. Door de extra waakzaamheid en de patrouillegang, die van deze meldingen het gevolg waren, bleven velen verstoken van nachtrust. De'zenuwen-oorlog'had dus ook op Walcheren zijn intrede gedaan. Voor 11 mei was de aanvang van de volledige graad van strijdvaardigheid weer gesteld op 3.00. Bij de wnd. vliegparkcommandant meldden zich omstreeks 6.00 vijf Franse officieren met ongeveer 400 onderofficieren en minderen. Het betrof hier militairen van o.m. een compagnie zw.mitrs. en een batterij luchtdoelartillerie van 2.5 cm. Zij hadden tot taak het vliegpark in staat van verdediging te brengen. Na overleg met de Commandant in Zeeland zorgde kapitein Janssen dat dit per- 1 Zie hoofdstuk II, sub a, onder 'De gevechtsacties van de Bom.V.A.' 481

NIMH | 1970 | | pagina 497