485 De vliegscholen waarvan er zeven tot ontploffing kwamen op het landingsterrein. Zij sloegen bom- kraters van 3 m middellijn en 1 m diepte. De volgende morgen waren de bomkraters door het personeel weer gedicht. In de namiddag van 12 mei begon de 'zenuwen-oorlog' in al zijn felheid. Van ver schillende zijden waren berichten binnengekomen, omtrent de landing van val schermtroepen. De uitgezonden patrouilles konden echter niets verdachts ontdek ken. Om 21.45 berichtte de Commandant van het Ie Marine Bataljon, dat een aanval kon worden verwacht met kleine snelvarende boten op de binnenwateren of uit open zee. Om 21.47 meldde de burgemeester van Souburg, dat hij rode seinpa- tronen had waargenomen. Reserve tweede-luitenant-leerling-vlieger J.W.Y. Roe per Bosch kwam bij kapitein Janssen met de mededeling, dat hij om 22.30 een verdacht uitziend persoon had gearresteerd en had laten insluiten in het gemeen tehuis te Souburg. Tijdens het luchtalarm van 20.30 was gebleken, dat een aantal woningen niet was verduisterd en dit zou op verraad duiden. Ook op 13 mei ging de 'zenuwen-oorlog' gewoon door. De wnd. vliegparkcomman- dant kon hier praktisch niets tegen doen, omdat ook Franse officieren, zijn eigen officieren en zelfs de staf van de C.Z. meededen aan het verspreiden van geruchten. Hoe kon kapitein Janssen in zulke gevallen beoordelen, wat wél en wat niet be trouwbaar was? Om 3.30 meldde hem een Franse officier, dat hij Duitse infanterie had gezien ten zuiden van het vliegpark, tussen de haven van Vlissingen en de spoordijk. Waar de ze infanterie zo plotseling vandaan was gekomen, vertelde hij er niet bij. De zenuwen van velen kregen echter opnieuw een schok. Toen om 4.00 drie vijan delijke vliegtuigen met hun boordwapens enige lage aanvallen deden op het vlieg park, werd verband gelegd tussen de vermeende Duitse infanterie en deze aan vallen. Om 4.30 meldde de reeds genoemde tweede-luitenant-leerling-vlieger, J.W.Y. Roeper Bosch, dat hij twee pantserwagens van klein model bij Ritthem had zien rijden, gaande in de richting van Vlissingen. Bovendien waren op hetzelfde tijdstip lichtsignalen waargenomen, die uit een witte boerderij met een rood dak kwamen. Het stafkwartier van de Commandant in Zeeland berichtte kort daarna, dat de uiterste voorzichtigheid moest worden betracht met militaire vliegtuigen, die op het vliegpark zouden landen. De mogelijkheid bestond, dat zij tijdbommen zou den bevatten. Zij mochten daarom pas 12 uur na de landing door het personeel worden benaderd. De C.-3-I-38 R.I. meldde aan kapitein Janssen, dat gedurende de nacht verschil lende huizen te West- en Oost-Souburg naast de deurbel met krijt van een kruisje waren voorzien. Op andere huizen waren - midden op de gevel-met krijt letters

NIMH | 1970 | | pagina 501