De vliegscholen en cijfers aangebracht. Ook waren op een aantal huizen pijlen aangetroffen, die wezen in de richting van het vliegpark. Deze krijttekens zouden gedurende de nacht zijn aangebracht door vrouwelijke personeelsleden van een bij name genoemde zeepfabriek. Tevens kwamen meldin gen binnen over vergiftigde bonbons, sigaretten en gebak, die aan de militairen zouden zijn aangeboden. In de namiddag waren verschillende adressen bekend ge worden, waar onbetrouwbare personen zouden wonen of verblijven en verzocht kapitein Janssen aan het Stafkwartier van de C.Z. om daar huiszoekingen te laten doen. Al deze berichten en meldingen, die van mond tot mond gingen, verwekten bij ve len een angst-neurose. Een zeer goed opgebouwde organisatie zou hier aan het werk zijn en de woorden 'verraad' en 'sabotage' waren in de onderlinge gesprek ken schering en inslag. In de avond bereikte de wnd. vliegparkcommandant een telefonisch bericht van de Commandant van het Ie Marine Bat., waarin deze hem verzocht een einde te willen maken aan alle 'kletspraatjes'. Personeel van het vliegpark zou het oor lenen aan deze praatjes en deze bovendien - nog aangedikt - weer verder verspreiden. De wnd. vliegparkcommandant ontbood zijn ondergeschikte officieren en verzocht hun het bericht van de Commandant van het Ie Marine Bat. aan hun onderge schikten mede te delen. Hij ging er terecht van uit, dat bij besprekingen in kleine kring het gesprokene beter zou doordringen. Veel heeft dit echter niet meer aan de stemming kunnen veranderen. Het kwaad was reeds gesticht en zou de volgende dag zijn climax bereiken. Aan het einde van deze dag, t.w. om 23.15, deed het gerucht de ronde dat Frans sprekende Duitsers in auto's op het eiland Walcheren rondreden. Met uitzondering van een detachement, dat bij de kanaaldijk steeds beschikbaar was, had de wnd. vliegparkcommandant al het personeel van de Militaire Lucht vaart in de loop van de dag ondergebracht in Ritthem. Voor bombardementen en beschietingen was het hier veiliger, terwijl het toezicht op de colonne beladen au to's daardoor was verzekerd. De rijksradiozender werd door het betrokken perso neel verplaatst naar West-Souburg. Op 14 mei was de bezetting van het vliegpark opnieuw om 3.00 in de volledige graad van paraatheid. Reeds vroeg in de morgen werd te Vlissingen en omgeving enige malen luchtalarm gegeven, maar het vliegpark werd niet aangevallen. Om 8.20 bereikte kapitein Janssen het eerste 'zenuw-bericht', nl. dat er op de brug leuningenvan een stenen bruggetje, plm. 1 500 m ten noorden van de brug bij Sou burg, krijtopschriften waren aangetroffen. De opschriften bevatten ondermeer een 486

NIMH | 1970 | | pagina 502