487 De vliegscholen cirkel met een pijl, waarbij het woord 'vliegveld'was geschreven. In het water bij het bruggetje lag een dode zwaan, wat een bepaalde betekenis zou hebben. Eigener beweging waren twee officieren van de vliegschool, reserve eerste-luite- nant-vlieger G.H. Aalpoel en reserve tweede-luitenant-leerling-vlieger J.W.Y. Roe per Bosch, deze morgen naar Middelburg naar het stafkwartier van de Comman dant in Zeeland gegaan. Luitenant Roeper Bosch - van wie hiervoor reeds enige malen sprake is geweest - kwam omstreeks 10.00 in zeer opgewonden toestand bij luitenant De Vries. Hij was in het bezit van een schriftelijk bevel van de C.Z., dat inhield dat de vliegtuigen en de leerlingen van de school onmiddellijk naar België of Frankrijk moesten vertrekken. Onverwijld stelde de Commandant van de Vlieg school zich telefonisch in verbinding met de C.Z., van wie hij de bevestiging van dit bevel ontving. Nadat hij orders had gegeven om het personeel van de school te verzamelen, begaf hij zich naar de commandopost van kapitein Janssen. Deze had juist van de C.Z. een overeenkomstige order ontvangen. De soldaat-chauffeur die de beide officieren van de vliegschool in zijn particuliere auto naar Middelburg en terug had vervoerd, had tijdens deze rit veel vernomen over verraad en sabotage, die door kapitein Janssen, diens a.s. opvolger kapitein Nieuwenhuis en de luitenant-adjudant zouden zijn bedreven, omdat beide officie ren zich niet hadden ontzien deze zaken in het bijzijn van ondergeschikten te be spreken. Hierdoor kwam de soldaat-chauffeur ertoe met de hulp van een aantal Nederlandse en Franse militairen deze a.s. opvolger en de luitenant-adjudant - on der bedreiging met vuurwapens bij de brug van Souburg staande te houden. De soldaat deelde de beide officieren mede, dat hij hen op bevel van hogerhand moest ontwapenen en arresteren. Ondanks de protesten van beide officieren, werden zij ontwapend en naar West-Souburg geleid, waar men hen insloot in een rustkamer en onder bewaking stelde. De zeer opgewonden luitenant Roeper Bosch begaf zich omstreeks 10.30, met ge trokken pistool en vergezeld van een aantal soldaten, naar de commandopost van kapitein Janssen met de bedoeling ook deze te arresteren. De wnd. vliegparkcom- mandant was juist bezig de schriftelijke orders samen te stellen voor het vertrek van het personeel, toen de luitenant en de hem vergezellende militairen ongevraagd zijn bureau betraden. De bedoeling van dit optreden ontging de kapitein aanvan kelijk, doch toen hem dit duidelijk werd, gelastte hij de luitenant op kalme, doch besliste wijze zich met zijn aanhang te verwijderen. Aan die opdracht werd direct gevolg gegeven. Indien kapitein Janssen de voorafgaande dagen op even kalme en besliste wijze was opgetreden in zijn commando over het vliegpark en meer in persoonlijk con tact was getreden met het personeel, dan had deze handelwijze van een jong en wat

NIMH | 1970 | | pagina 503