De vliegscholen al te voortvarend officier zeer waarschijnlijk niet plaats gehad. Dat hij geen straf rechterlijke maatregelen nam tegen de luitenant en alles op z'n beloop liet, beves tigt zijn slappe houding. Luitenant Roeper Bosch begaf zich daarna per motorrijwiel naar een hem bekende kapitein, die zijn commandopost had bij de haven van Vlissingen, waar hij zich omstreeks 11.30 meldde. In opgewonden toestand vertelde hij de kapitein (C.-i-II -38 R.I.), dat het gehele vliegpark was verraden en dat alle telefoongesprekken zouden zijn afgeluisterd. De (opvolger-) vliegparkcommandant was gevangen ge nomen en zou worden doodgeschoten. De lesvliegtuigen moesten zo spoedig moge lijk naar Frankrijk worden overgevlogen. Zijn vraag was, of de kapitein alle com mandanten van land- en zeemacht, met inbegrip van de Engelse en Franse, kon waarschuwen, opdat er niet op de lesvliegtuigen zou worden geschoten. De kapi tein, die andere zaken aan het hoofd had, liet zich met deze vraag niet in en ver zocht de luitenant naar het vliegpark terug te keren. De officier van gezondheid van het vliegpark kenschetste het optreden van de lui tenant enige dagen later als 'frontangst'1. Reeds enige dagen tevoren was door luitenant De Vries het vliegplan opgemaakt. Het hield in, dat de vliegtuigen met een tijdsverschil van 2 a 3 minuten - afzon derlijk zouden starten. De vlieghoogte zou 200 m bedragen en de plaats van be stemming zou zijn het Franse vliegveld Berck-sur-Mer. De commandant van de Vliegschool te Haamstede, die door de Commandant van het Depot Luchtstrijd krachten was aangewezen om terzake regelend op te treden, had hem dit vliegveld opgegeven als voorlopige bestemming. Daar er geen Belgische en Franse kaarten beschikbaar waren, moest het vliegveld worden gevonden door de kustlijn te vol gen. Toen hij opdracht wilde geven tot vertrek van het eerste vliegtuig, deelde een ad judant-onderofficier van de Franse bewakingstroepen hem mee, dat hij op elk star tend vliegtuig zou laten vuren. Luitenant De Vries nam daarop contact op met de luitenant-commandant van de Franse luchtdoelbatterij en vernam, dat deze in het bezit was van een overeenkomstige opdracht. Hij stelde zich vervolgens te lefonisch in verbinding met de C.Z., waarna deze belemmering van het vertrek der lesvliegtuigen spoedig was weggenomen. 1 De waarheid gebiedt te zeggen, dat de voortvarende en jeugdig onbezonnen reserve tweede-luite nant-leerling vlieger J.W.Y. Roeper Bosch zijn opleiding tot vlieger in Engeland heeft voltooid en zich heeft doen kennen als een moedig en uitstekend jachtvlieger, die ingedeeld bij No. 611 Squa dron van Fighter Command - op 21 oktober 1941 van een fighter sweep mission boven Frankrijk niet terugkeerde. Hij sneuvelde in de omgeving van Berck-sur-Mer. 488

NIMH | 1970 | | pagina 504