De vliegscholen nie moest hij om 22.00 een nieuwe opstelling innemen aan de noordelijke en de oostelijke rand van Oost-Souburg, met front noord. Deze nieuwe opdracht werd door de Commandant in Zeeland telefonisch bevestigd. Met de Franse B.C. verrichtte hij de nodige verkenningen en vernam van zijn nieuwe commandant, dat zijn opstelling links en rechts zou aansluiten op door Franse troepen bezette stellingen. De bedoeling was ten noorden van Vlissingen een opnamestelling in te richten, teneinde het vervoer over de Schelde bij deze stad min of meer zeker te stellen. Kapitein Anker had zijn opstellingen des avonds om 22.00 bezet. Om 23.00 bleek hem, dat hij links noch rechts was aangeleund, terwijl hij bovendien geen verbinding kon krijgen met de Franse B.C. De kapitein bleef op 16 mei geheel onkundig van de gang van zaken op het eiland Walcheren, aan gezien hij ook geen verbinding kon krijgen met het St.K. van de Commandant in Zeeland. Niettemin handhaafde hij de compagnie in haar opstellingen en liet de naar Vlissingen terugvloeiende Franse troepen langs zich heen trekken. Toen de vijand op 17 mei voor de opstelling verscheen, werd geen tegenstand geboden, maar gaven de secties zich op eerste vordering ter plaatse over en verzamelden - op Duits bevel - daarna te Oost-Souburg. De sergeant-commandant van het achtergebleven detachement van 40 man, dienst plichtig sergeant O.W. Gronert, kreeg op 16 mei de gelegenheid met drieëntwintig man de Schelde over te steken. Bij dit detachement hadden zich een drietal echtge notes van technisch grondpersoneel aangesloten. Door Frankrijk reizend tot Mar seille en vandaar naar Cherbourg gelukte het de sergeant om met zijn detache ment Engeland te bereiken. De wederwaardigheden van de bemanningen der lesvliegtuigen boven en in Frankrijk Zoals in het voorafgaande reeds is vermeld, vertrokken de lesvliegtuigen op 14 mei tussen 12.00 en 14.00, met onregelmatige tussentijden, van het vliegpark Souburg (Vlissingen) om de vlucht te maken naar Berck-sur Mer, een aan de Franse kust - op 45 km ten zuiden van Boulogne-gelegen vliegveld. Aangezien geenvliegkaarten van dit gebied beschikbaar waren, luidde de opdracht 'het eerste vliegveld aan de kust na Kaap Gris Nez'. In totaal vertrokken er 23 vliegtuigen1, t.w. Fokker-S IX/1, no 32. ielt.-vl.-hulpinstr.F.J.A. Lutz-sergt.-maj.-Opz.3e kl.J. W. van der Linden) 1 Van de vlieggerede vliegtuigen bleven er drie onbeschadigd op het vliegpark achter, nl. de Fok- ker-S IV vliegtuigen, nos. 104, 118 en 123 (na de capitulatie nog op Souburg gezien). Omtrent de no. 104 bestaat geen volledige zekerheid; dat toestel kan ook de no. 111 zijn geweest. 490

NIMH | 1970 | | pagina 506