De vliegscholen In opdracht van de Franse commandant ter plaatse, startten de vliegtuigen op 15 mei omstreeks 6.00 naar Chartres (60 km ten zuidwesten van Parijs). Omdat er geen kaarten beschikbaar waren, raadde de commandant aan de volgende vlieg route te volgen: de kustlijn tot Dieppe, vandaar de spoorlijn in pal zuidelijke rich ting naar Rouen en van deze stad af de rivier de Eure volgen tot Chartres. Zich be wust van de moeilijkheden van dit vliegtraject, althans voor de leerling-vliegers, be sloot luitenant De Vries de bemanningen niet afzonderlijk te laten vliegen, maar de 19 lesvliegtuigen in te delen in drie groepen. De vliegtuigen van elke groep zouden tijdens de vlucht in eikaars nabijheid blijven. Zelf nam hij de leiding van een der groepen op zich en wees twee vlieginstructeurs aan als leider voor de beide andere groepen. De vliegroute kon zeer eenvoudig worden aangegeven, maar bleek voor vele leer ling-vliegers toch te moeilijk. Tot Dieppe ging alles tamelijk goed. Na deze plaats begonnen de moeilijkheden, die nog werden vergroot door een opkomende mist. Ten zuiden van Dieppe ontmoette de laatst gestarte groep van zeven vliegtuigen, onder leiding van luitenant Lutz, verschillende vliegtuigen der beide andere groe pen, die min of meer in noordelijke richting vlogen. Door de verwarring, die door deze dooreenmengeling ontstond, raakte de leider van deze groep - mede door de mist - vier van zijn vliegtuigen kwijt. De volgende drie vliegtuigen zetten nu alleen de vlucht voort Fokker-S IX/1, no. 32. ie lt.-vl. hulp-instr. F.J.A. Lutz-sergt.-maj.-0pz-3ekl.J. W. van der Linden). Fokker-S IX/i, no. 41. [res. sergt.-l.l. vlieger F. G. Hanneman - asp. res. off -l.l. vlieger L. Hagens Fokker-S IX/1, no. 47. (res. sergt.-l.l. vlieger A. W. Heezemans - res. korp.-l.l. vlieger A.A.J. van Amsterdam) Rouen kon men niet ontdekken. Tenslotte landden zij op een vliegveld, dat na lan ding Beauvais bleek te zijn (60 km ten noorden van Parijs). Op dit vliegveld ont ving luitenant Lutz van de plaatselijke commandant een kaart, waarna de drie vliegtuigen weer startten. Vervolgens landden zij omstreeks 9.00 in Chartres. Zij waren de enigen, die het opgegeven doel hadden bereikt. Tot 14.00 wachtten zij op de andere vliegtuigen, die echter niet kwamen opdagen. Op dat moment ontving luitenant Lutz van de basiscommandant opdracht naar Caen te vliegen. Even vóór de start kwam er echter telefonisch het bericht binnen, dat bij Dreux een Nederlands vliegtuig (res. korp.-l.l. vlieger A.L.M. van den Broek) was genoodland. Luitenant Lutz besloot daarom met de drie vliegtuigen naar Dreux te vliegen om te zien of men eventueel hulp zou kunnen bieden. Bij de uitloop op het vliegveld Buisson, in de omgeving van Dreux, zakte de no. 32 (Lutz 493

NIMH | 1970 | | pagina 509