De vliegscholen commandant de tocht voort, zodat de colonne in de morgen van 18 mei Rouen be reikte. In Rouen vervoegde de colonnecommandant zich bij de Franse luchtvaartcom mandant en ontving van deze de aanwijzing niet naar Ghartres te rijden, maar naar het vliegpark van Gaen. Nog dezelfde dag reed de colonne via Brionne en Li- sieux hier naar toe en kwam daar - zoals reeds vermeld - omstreeks 15.30 aan. Nadat hij zich bij de Franse commandant had gemeld, werd de colonnecomman dant door deze aangewezen als detachementscommandant van al het Nederlandse personeel. Kapitein Nieuwenhuis liet zich toen o.a. door luitenant De Vries vertellen, wat er sedert het vertrek van de lesvliegtuigen van het vliegpark Vlissingen was voorgeval len. Hierbij hoorde hij tevens alles omtrent de order en contra-order met betrek king tot de demontage der vliegtuigen. Bij het samenstellen van een appèllijst bleek hem, dat zich op het vliegveld ook het Fokker-G X vliegtuig, no. 700 bevond1. Hij stelde zich telefonisch in verbinding met de Nederlandse militaire attaché te Parijs, met wie hij ook de volgende dagen regelmatig contact onderhield. De 19e mei was in hoofdzaak gevuld met het verrichten van verschillende formali teiten en met het oplossen van de moeilijkheden, die de legering van het personeel op het overbezette vliegpark met zich bracht. De vliegtuigen bleven - ten dele ge demonteerd - in een hangar staan. Door zijn contact met het Nederlandse gezant schap te Parijs kreeg de detachementscommandant de positieve indruk, dat het plan bestond om het personeel-zo mogelijk ook het materieel - over te brengen naar Engeland. Door dit contact bleek hem tevens dat luitenant Roeper Bosch, die op het vliegpark zo'n opvallende rol had gespeeld, zich bij de militaire attaché te Parijs bevond. Dit was voor hem reden de attaché in een brief ongeveer als volgt te berichten 'Ik raad U aan zeer voorzichtig te zijn met dit onevenwichtig, geëxal teerd jongmens. In zijn ongebreidelde activiteit en zijn bemoeizucht, hoewel hij het naar mijn mening niet kwaad bedoelt, zou hij U in een minder aangename situatie kunnen brengen'. In de vroege morgen van 20 mei kwam een detachement van de vliegschool Haam stede ter sterkte van 10 officieren en 47 onderofficieren en minderen met auto's te Caen aan. Het kostte de grootste moeite voor dit personeel legeringsruimte te vin- 1 Dit vliegtuig was op 14 mei voor een verkenningsopdracht van het vliegpark Ruigenhoek naar Rotterdam gestart. Door de vijandelijke overmacht in de lucht was de vlieger naar het zuidweste lijke deel van het land uitgeweken en had zich, in de lucht, bij de vertrekkende vliegtuigen van de vliegschool gevoegd (Zie hoofdstuk II, sub d). 497

NIMH | 1970 | | pagina 513