De vliegscholen beterde de algemene stemming niet. Een deel van het personeel ontbrak het kennelijk aan een redelijk begrip van de ernst van de omstandigheden. Na lang wachten vertrok het treinstel met het detachement om 21.00. Op 23 mei kwam de trein om 3.30 te Cherbourg aan. Hier was het opnieuw wach ten, tot de trein tussen 10.00 en 10.30 werd opgetrokken naar het havenstation. Na dat de bagage op het perron was gedeponeerd, moest alle bewapening worden in geleverd op een nabijgelegen Engels schip. Met dit schip, 'Douglas' genaamd, zou de overtocht naar het Verenigd Koninkrijk worden gemaakt. Met enige moeite vond een ieder aan boord een plaats om te slapen. Op 24 mei ontving het detachement het ontbijt, bestaande uit noodrantsoenen cor ned beaf en scheepsbeschuit, op het nabijgelegen station. De officieren en onderof ficieren moesten in eigen voeding voorzien. Nadat al het personeel weer aan boord was gegaan, ontstond er consternatie door het bericht, dat al het Nederlands perso neel het schip moest verlaten. In plaats van het Nederlandse detachement, zou een Engels detachement worden ingescheept1. Om 12.00 waren allen weer van boord. In Cherbourg bleek een detachement van verschillende landmachtonderdelen te zijn aangekomen, ter sterkte van één officier en vijftig onderofficieren en minderen. Kapitein Nieuwenhuis nam dit detachement in het zijne op, waardoor de totale sterkte toen 280 man bedroeg, waaronder 21 officieren. Aanvankelijk zou worden overnacht in het station, maar toen dit niet mogelijk bleek, marcheerde een groot deel van het detachement, met tien officieren, af naar één van de barakken van de kazerne 'Marois', aan de andere kant van de stad. De oudere officieren werden in gekwartierd in een klooster. Op 25 mei stelde de detachementscommandant zich tot tweemaal toe telefonisch in verbinding met het Nederlandse gezantschap te Parijs met de vraag, welke maat regelen werden getroffen om het detachement naar Engeland te vervoeren. De woordvoerders te Par ijs konden hem echter geen enkel uitsluitsel geven, aangezien de besprekingen met 'London' nog gaande waren. Ook op 26 mei kon het gezant schap de detachementscommandant nog geen mededelingen doen. Om 12.00 ver nam hij daarentegen van de Engelse havencommandant, dat de 'Batavier II' het detachement zou komen halen. Op 27 en 28 mei was er echter nog niets van een 'Batavier II' te zien. Velen van het detachement begonnen zich zorgen te maken, of zij Engeland ooit zouden bereiken. Een dergelijke pessimistische stemming was - gezien de berichten in de couranten - ongetwijfeld gewettigd. Het Belgische leger had gecapituleerd en de vijand had Boulogne al bereikt. Over hoeveel dagen zou hij in Cherbourg zijn? In de namiddag van 29 mei verscheen de 'Batavier II' - geëscorteerd door Hr. Ms. 1 Een voor het Nederlandse detachement gelukkige bestiering, daar het schip werd getorpedeerd en vrijwel met man en muis verging. 499

NIMH | 1970 | | pagina 515