De vliegscholen Mijnenveger 'Jan van Gelder' - op de rede en meerde vervolgens omstreeks 20.00 aan de Quai Monet. Om 23.30 was het gehele detachement aan boord. In de loop van de morgen van 30 mei verliet de 'Batavier II' de haven. Hr.Ms.'Jan van Gelder' lag op de rede te wachten. Zig-zag varend koersten beide schepen naar Milfordhaven, waar het detachement op 31 mei omstreeks 17.30 debarkeerde. Korte nabeschouwing Uit het voorafgaande blijkt, dat de leiding van de wnd. vliegparkcommandant niet strak genoeg is geweest. Het uitbreken van de oorlog in de morgen van 10 mei bracht het personeel reeds dadelijk in een zenuwachtige stemming en het besef, dat men vermoedelijk spoedig zou vertrekken naar een voor velen vreemd land, werkte niet kalmerend. De weinige nachtrust (door de volledige graad van paraatheid 's morgens vroeg) èn de grote waakzaamheid bij dag, zowel als bij nacht, vermoei den het personeel niet alleen, doch prikkelden ook hun zenuwen nog eens extra. Voeg hierbij de herhaalde luchtalarmeringen, de vele geruchten en een wnd. vlieg parkcommandant, die men niet te zien kreeg (hij verbleef voortdurend op zijn bu reau), dan is het begrijpelijk dat er fabeltjes over verraad en sabotage konden ont staan en waarom dit alles tenslotte culmineerde in de hiervoor reeds beschreven voorvallen in de morgen van 14 mei. Er is van de wnd. vliegparkcommandant te weinig leiding uitgegaan; hij had straf fer moeten optreden. Hij deed dit niet en verloor daardoor de leiding over zijn on dergeschikten. Daardoor konden er ook twee officieren achter zijn rug om naar het stafkwartier van de Commandant in Zeeland gaan en met de vertrek-order te rugkeren naar de vliegschool. Hun manier van handelen was niet juist, maar is be grijpelijk. Zijn opvolger die kort na de overname van het vliegpark moest optreden als colon- necommandant en vervolgens als detachementscommandant, had de moeilijke taak het personeel uiteindelijk naar Engeland te brengen. Oorspronkelijk marine officier, was hij gedurende 17 jaar niet meer onder de wapenen geweest en pas op 7 mei opgeroepen als reserve kapitein. Hij heeft van 14 tot 31 mei geen eenvoudig commando gehad. Zijn ondergeschikte officieren hebben onvoldoende beseft, dat hij niet geheel vrij was in zijn handelingen, maar afhankelijk was van Franse en Engelse commandanten. Als colonne- en als detachementscommandant verdient hij zonder twijfel lof voor de flinke wijze, waarop hij - onder moeilijke omstandigheden - beide commando's heeft vervuld. Kapitein Nieuwenhuis heeft er belangrijk toe bijgedragen, dat in Engeland later de basis kon worden gelegd voor de wederopbouw van het Wapen der Militaire Luchtvaart. 500

NIMH | 1970 | | pagina 516