De vliegscholen b Het vliegpark Haamstede en de vliegschool voor de voortgezette vliegopleiding (zie de kaarten nos. 14 en 15) Het vliegpark Haamstede lag aan de binnenzijde van de duinen van het eiland Schouwen-Duiveland, plm. 2,5 km ten noordwesten van het dorp Haamstede. Als vliegparkcommandant was aangewezen reserve kapitein-waarnemer ir. J.P. Ber denis van Berlekom. Evenals zijn collega op het vliegpark Souburg was hij tevens detachementscommandant van het op het vliegpark verblijvende personeel van de Militaire Luchtvaart. Voor de bewaking en verdediging van het vliegpark beschikte hij over de 3e Gomp. Bew.Tr., onder bevel van reserve kapitein J.R. Dijksterhuis, en over de 162e Bt.Lu.A., onder bevel van tweede-luitenant A. Schouten1. Reserve eerste-luitenant-vlieger H.F.C. Holtz was commandant van de vlieg school voor de voortgezette vliegopleiding. Het was de enige op het park gestatio neerde vliegeenheid. Eerste-luitenant-vlieger H.J.F. Veuger was belast met de op richting en vestiging van een waarnemersschool op het vliegpark. Overigens was op dit vliegpark, evenals op alle andere vliegparken, een luchtwachtdetachement geplaatst. De marinekustwachtpost 35 bevond zich bij de Wester Lichttoren, een vuurtoren, gelegen ten westen van het vliegpark. De bevelsverhoudingen Ingevolge opdracht van de O.L.Z. waren sedert 27 april 1940 de vliegparkcom mandant, alsmede de onder hem ressorterende commandanten van de 3e Gomp. Bew.Tr. en de 162e Bt.Lu.A., voor zover betreft de bewaking, de verdediging - en zo nodig - de vernieling van het vliegpark, gesteld onder de bevelen van de Com mandant in Zeeland (C.Z.). De C.Z. had deze bevelsbevoegdheid weer overge dragen aan de Commandant van het Ie Marine Bataljon. Als detachementscom mandant van het M.L.-personeel stond kapitein Berdenis van Berlekom onder bevel van de C.-Dep.Lsk. te Rotterdam. De vliegparkcommandant had geen bemoeienis met de opleidings- en oefenings aangelegenheden van de vliegschool. De commandant van deze school ontving hiervoor zijn orders en richtlijnen van de G.-Ie Luchtvaartgroep van voornoemd depot. 1 Hoewel volgens het bevel van de Commandant in Zeeland van 26 april 1940, Sectie I-i, no. 75 B (Zie voor inhoud hoofdstuk III, sub d), geen hiërarchisch verband meer bestond tussen de vlieg parkcommandant en de C.-3e Comp.Bew.Tr., bleef dit in feite toch bestaan. 501

NIMH | 1970 | | pagina 517