5°5 De vliegscholen In de avond van 9 mei ontving de vliegparkcommandant van de Commandant in Zeeland telefonisch bericht, dat voor 10 mei-van 3.00 af tot nader order - hetin- achtnemen van de volledige graad van strijdvaardigheid werd gelast. Na zijn ondercommandanten van instructies te hebben voorzien, bepaalde de vliegparkcommandant dat de officieren, die buiten het vliegpark waren ingekwar tierd, de nacht moesten doorbrengen op het vliegpark. Ook voor de officieren van het detachement lsk. gold deze maatregel. Voor het overige personeel van het de tachement werd de reveille gesteld op 2.30. Na dat tijdstip moest het gekleed en ge wapend in de barakken verblijven; de officieren- en de leerlingen-vlieger in de grote stenen hangar, zoals hiervoor reeds is vermeld. Korte samenvatting Evenals op het vliegpark Souburg, was men er op het vliegpark Haamstede toe overgegaan het aantal geweergroepen te vergroten door vermindering van de sterk te der lt.mitr.groepen. Zodoende konden twee 'stoottroepen' worden gevormd, elk ter sterkte van 40 man. Dit systeem was afkomstig van de C.-Ie Marine Bat. en beoogde de inschakeling van het offensieve element bij de vliegparkverdediging. Dat de stoottroepen een vrij grote getalsterkte hadden was een gevolg van de om standigheid, dat de 3e Comp.Bew.Tr. was versterkt met personeel van het op het vliegpark aanwezige detachement van het Bataljon Luchtvaarttroepen. Beide stoottroepen hadden alarmopstellingen ingenomen; de een tussen het stati onsgebouw en de Schouwse Boer, de andere plm. 400 m ten noordoosten van de gro te stenen hangar. De op last van de C.-Ie Marine Bat. door de 162e Bt.Lu.A. op 27 april uitgevoerde stellingverandering was-zoals gezien-niet juist. De 4 tl. vuurmonden waren onge schikt om op korte afstanden vlakbaanvuur af te geven. Het was eveneens onjuist, dat het personeel van het detachement lsk. in de vroege morgen van 10 mei in zijn legeringskwartier in de grote stenen hangar werd geconsigneerd. Het was te voor zien, dat dergelijke grote objecten bij een luchtaanval op het vliegpark zeker onder vuur zouden worden genomen. Het zou beter zijn geweest, als de vliegparkcomman dant dit detachement, dat immers geen taak had bij de bewaking of de verdediging van het park, in de vroege ochtend van 1 o mei een gedekte opstelling had laten in nemen buiten het vliegpark. De reden van het bijeenhouden van dit detachement op en in de onmiddellijke na bijheid van het vliegpark was ongetwijfeld, dat de vliegparkcommandant en de com mandant van de vliegschool van de C.-Depot Lsk. geheime mondelinge instructies hadden ontvangen, om in geval van oorlog met het det.lsk. 'naar elders' te vertrek ken. Daartoe had de commandant van de vliegschool voor zichzelf een bemannings schema gemaakt voor de vliegtuigen. Vandaar ook, dat de vliegers en leerlingen-

NIMH | 1970 | | pagina 521