De vliegscholen Om 5.00 kreeg de C.-i62e Bt.Lu.A. van de vliegparkcommandant opdracht met zijn batterij terug te keren naar de oude opstelling, op 750 m ten westen van het landingsterrein. Om 5.10 stelde kapitein Dijksterhuis - vermoedelijk op last van de vliegparkcom mandant - de G.-Ie Marine Bat. telefonisch in kennis van de aanval, die had plaats gehad. Kapitein Berdenis van Berlekom belde zelf om 5.30 de C.-Depot Lsk. op en kreeg opdracht het detachement lsk. marsvaardig te maken en op te stellen in het dorp Haamstede. De 3e Comp.Bew.Tr. en de 162e Bt.Lu.A. - nu onder comman do van kapitein Dijksterhuis - bleven belast met de bewaking en de verdediging van het vliegpark. Om 8.30 ontving kapitein Dijksterhuis van de C.-Ie Marine Bat. opdracht twee landingsbanen vrij te maken in verband met een mogelijke landing van Engelse vliegtuigen. Kort daarop volgde een bericht uit Gilze-Rijen, dat de IVe Verken ningsgroep (met de 2e en de 5e Comp.Bew.Tr.) terug zou vallen op het vliegpark Haamstede. De vliegtuigen van de groep zouden tussen 10.00 en 10.30 landen. Om 10.30 ontving de commandant van het detachement lsk., die met zijn detache ment te Haamstede gereed stond voor afmars, van de C.-Depot Lsk. telefonisch het bericht, dat het detachement ter plaatse moest blijven wegens het ontbreken van vervoersmogelijkheden naar Frankrijk. Het detachement moest nu worden inge schakeld bij de vliegparkverdediging. De auto's met materieel daarentegen moch ten niet worden afgeladen. Hoewel de C.-Depot Lsk. de order had gegeven het det.lsk. in te schakelen bij de vliegparkverdediging, besloot kapitein Berdenis van Berlekom - gelet op het be richt dat de IVe Verk.Gr. met haar twee compagnieën bewakingstroepen nog de zelfde dag zou terugvallen op het vliegpark - zij n detachement niet in de onmiddel lijke nabijheid hiervan op te stellen. Binnenkort zouden daar immers drie bewa kingscompagnieën aanwezig zijn, waarvan het personeel - qua oefening en bewa pening - beter geschikt was voor de bewaking en verdediging van het vliegpark dan het personeel van zijn detachement. Bovendien liet de gedachte hem niet los, dat hij vroeg of laat toch nog orders voor het vertrek zou ontvangen, daar de materieel- auto's beladen moesten blijven. De kapitein trof daarom de volgende maatregelen. Hij verdeelde het detachement in een aantal secties en een groep technisch-administratief personeel. Elke sectie kwam onder bevel van een officier te staan en kreeg een autobus ter beschikking. Het geheel werd ingekwartierd te Renesse en omgeving en onder bevel gesteld van de reserve eerste-luitenant-vlieger Th.M.J. Verhoeven. De secties kregen rond Re- nesse elk een brede terreinstrook ter bewaking toegewezen, terwijl luitenant Ver hoeven een commandopost betrok in hotel Trammel'. De kapitein zelf, thans weer vliegparkcommandant, betrok een commandopost in een particuliere woning te Haamstede en nam de commandant van de vliegschool in zijn staf op. De C.-Ie 507

NIMH | 1970 | | pagina 523