De vliegscholen Marine Bat. werd telefonisch van de getroffen maatregelen op de hoogte gesteld. De vliegtuigen van de IVe Verk.Gr. uit Gilze-Rijen landden tussen 9.25 en 9.53. Zij werden verspreid opgesteld buiten het vliegpark. Zij stonden onder bevel van de kapitein-vlieger J.G. Boogaard, die tevens optrad als hoofdkwartiermaker voor de verkenningsgroep. Des middags arriveerden de kwartiermakers van de 2e en de 5e Comp. Bew.Tr. De drie onderdelen bereikten Haamstede pas laat in de avond en werden ondergebracht in schoolgebouwen en in schuren. Kapitein Bogaard kreeg op zijn verzoek de beschikking over de vier onbeschadigde C V toestellen van de vliegschool1. Door deze versterking zou de IVe Verk.Gr., die bij aankomst in Haamstede slechts over vijf G V'n beschikte, haar operationele taak beter kunnen vervullen. In de loop van de namiddag kwam de C.-IVe Verk.Gr., kapitein-waarnemer A.W. de Ruyter van Steveninck te Haamstede aan. Na aankomst van de 2e en 5e Comp. Bew.Tr. stelde hij direct bewakingsmaatregelen vast voor de omgeving van het vliegpark en voor het dorp Haamstede. Deze sloten echter niet aan bij de maatre gelen, die reeds door de vliegparkcommandant waren genomen. Een en ander doet vreemd aan en dit temeer, omdat de vliegparkcommandant in de loop van de dag een order had uitgegeven, waarin o.m. was gesteld, dat: - de 2e en de 5e Comp.Bew.Tr. zouden deelnemen aan de verdediging van het vliegpark; - het detachement lsk. naar Renesse zou gaan en aldaar stellingen zou innemen - de keuken van het detachement naar dit dorp zou worden verplaatst en - de staf van het vliegparkcommando in Haamstede zou blijven. In een voor alle onderdelen geldende order had de vliegparkcommandant voorts bepaald, dat na het avondeten mocht worden gerust, mits gekleed, èn dat op 11 mei de alarmopstellingen om 3.00 moesten zijn bezet. Reeds in de loop van 10 mei deden wilde geruchten de ronde omtrent landingen van vijandelijke valschermtroepen op het eiland. Ook in de nacht van 10 op 11 mei hield de geruchtenstroom aan. Zo zouden o.m. omstreeks 2.00 valschermtroepen zijn geland bij Brouwershaven. Bij nader onderzoek bleek steeds, dat de geruchten ongegrond waren. Zij hadden echter tot gevolg, dat alle onderdelen in staat van alarm verkeerden, dat er patrouil les werden uitgezonden, dat de verschillende kleine staven voortdurend in de weer waren en dat niemand voldoende nachtrust kreeg. Aan de algemene onrust kwam pas een einde, toen in de morgen van 11 mei omstreeks 6.00 onomstotelijk was vastgesteld, dat er zich geen vijand op het eiland bevond. Het moreel van de verdedigers steeg aanzienlijk, toen de 162e Bt.Lu.A. in de vroe- 1 De Fokker-C V'n, nos. 603, 637, 648 en 652. 508

NIMH | 1970 | | pagina 524