5°9 De vliegscholen ge morgenuren reeds kort na de vuuropening een overvliegende Heinkel-He 111 neerschoot. De morgen van 11 mei verliep overigens rustig. Het detachement lsk. bleef te Re- nesse en de vijf nieuwgevormde secties richtten zich in de omgeving van dat dorp ter verdediging in. Omstreeks het middaguur viel de telefoonverbinding met Rot terdam uit, waardoor kapitein Berdenis van Berlekom geen contact meer had met zijn administratieve commandant, de C.-Depot Lsk. Ten aanzien van het vertrek 'naar elders' zou hij dus moeten handelen naar eigen inzicht. Gedurende de ochtend, het juiste tijdstip is niet meer bekend, vond er een bespre king plaats tussen de beide kapiteins. Zij kwamen het volgende overeen. Kapitein De Ruyter van Steveninck zou - als oudste officier - zich belasten met de leiding der beveiliging en verdediging van het eiland. Kapitein Berdenis van Berlekom zou blijven optreden als vliegparkcommandant. De 3e Comp.Bew.Tr. en de 162e Bt.Lu.A. bleven belast met de verdediging van het vliegpark en het detachement lsk. bleef te Renesse. De staf van het detachement (vliegparkcommando), de groep administratief en technisch personeel en de auto trein bleven te Haamstede. Tijdens een inspectie van de opstellingen van de verschillende tot het detachement lsk. behorende secties te Renesse nam kapitein Berdenis van Berlekom omstreeks 15.00 waar, dat drie Heinkel-He 111 vliegtuigen het vliegpark en de omgeving daarvan bombardeerden. Hij zag elk der vliegtuigen vier runs maken en bij elke run drie bommen afwerpen. Hij keerde terstond terug naar het vliegpark, waar hem bleek dat de legeringsbarakken waren getroffen en afgebrand, dat twee nog onbeschadigde vliegtuigen waren vernield en dat het stationsgebouw en de Schouw- se Boer waren beschadigd. Het moreel van het personeel der 3e Comp.Bew.Tr. was zeer geschokt door dit luchtbombardement. Toen kort daarop dan ook geruchten de ronde deden, dat er valschermtroepen waren geland in de duinen, brak er paniek uit. Een deel der manschappen verliet de opstelling en vluchtte in de richting van het bedekte terrein, waarbij de wapens werden weggeworpen of onklaar gemaakt. De vliegparkcommandant, de officieren van zijn staf, de compagniescommandant, alsmede een aantal officieren van de IVe Verk.Gr. grepen energiek in. Veelal moest daarbij onder bedreiging met het pistool worden opgetreden. Pas om 18.30 was al het personeel weer teruggekeerd in zijn opstellingen en waren de wapens weer opgezocht en in orde gebracht. Een door kapitein Berdenis van Berlekom onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht het volgende aan het licht. Daar een onderdeel van de 3e Comp.Bew.Tr. een ande re opstelling had ingenomen, was het gerucht ontstaan, dat het vliegpark zou wor den ontruimd. Voorts had het argwaan gewekt, dat de compagniescommandopost uit het - kort daarna getroffen - stationsgebouw was verplaatst naar een 700 m bui-

NIMH | 1970 | | pagina 525