De vliegscholen ten het vliegpark gelegen boerderij. Toen dus na het bombardement het zoveelste gerucht omtrent een landing van valschermtroepen de ronde deed, was de spanning velen te machtig geworden. Aan de stroom van geruchten kwam voorlopig geen einde. Zo zou een onbekende motorordonnans alle posten hebben gewaarschuwd, dat er valschermtroepen wa ren afgeworpen bij Zijpe, Zierikzee en Brouwershaven. Later op de avond werd daarom de order uitgegeven, dat niemand berichten mocht verspreiden of orders mocht aannemen van onbekende meerderen of ordonnansen. Ook op 12 mei deden wederom allerlei geruchten de ronde. Het gevolg daarvan was, dat er maatregelen werden genomen, die naderhand overbodig bleken te zijn. Zo zouden er te Zijpe Britse en Franse troepen zijn geland, die de verdediging van het vliegpark Haamstede zouden overnemen. Aangezien de mogelijkheid bestond, dat dit gerucht met opzet was verspreid om de aanwezigheid van vijandelijke troe pen te camoufleren, stuurde de vliegparkcommandant officierspatrouilles uit om de wegen tussen Zijpe en Haamstede te bewaken. Tenslotte wees een verkenning' naar Zijpe uit, dat er niets aan de hand was. Er moet worden aangenomen, dat deze maatregelen door de vliegparkcomman dant werden genomen na overleg met kapitein De Ruyter van Steveninck. Laatst genoemde had een verbindingsofficier te Renesse gedetacheerd om het onderlinge contact te bevorderen en een snelle berichtgeving te verzekeren. Later op de dag ging het gerucht, dat er Duitse officieren, gekleed in Nederlandse uniformen, in auto's rondreden en wanorde trachten te stichten door de versprei ding van valse bevelen en berichten. Ook zou een groot aantal als Nederlandse mi litair of burger verklede Duitsers zich op het eiland bevinden. Het stuk voor stuk onderzoeken van al deze 'betrouwbare' berichten nam veel tijd in beslag en deed de heersende onrust toenemen. Daar het detachement lsk. slechts de beschikking had over één lt.mitr., liet kapitein Berdenis van Berlekom de mitrailleurs uit de genoodlande T V, no. 859 halen, ten einde hiermee de vuurkracht van de gevormde secties te vergroten1. Kapitein De Ruyter van Steveninck vaardigde op deze dag een order uit waarbij - het voor alle burgers werd verboden zich tussen 20.00 en 8.00 op straat te bevin den; - vanaf 2.45 de volledige graad van strijdvaardigheid werd gelast - het alle militairen werd verboden orders aan te nemen van anderen dan de eigen bevelvoerende officieren. Op 13 mei vielen tussen 4.01 en 4.57 ongeveer 20 Me's 1092 vliegtuigen het vlieg- 1 Zie hoofdstuk II onder de 'Gevechtsacties der Bom.V.A.' 2 Andere bronnen maken melding van 12 Me's iog. 510

NIMH | 1970 | | pagina 526