De vliegscholen Toen de vliegparkcommandant zich in verband met deze opdracht op de comman dopost van kapitein De Ruyter van Steveninck vervoegde, vernam hij dat de C.-Ie Marine Bat. om 13.00 telefonisch had medegedeeld, dat hij kapitein De Ruyter van Steveninck in de nieuwe functie van C.-Schouwen-Duiveland had belast met het algemeen bevel over het eiland. In verband hiermee werd het vliegparkcom- mando opgeheven en het detachement lsk. gesteld onder de bevelen van de eiland commandant. Het vliegpark zou door omploegen geheel onbruikbaar worden ge maakt, waartoe kapitein Berdenis van Berlekom de C.-Schouwen-Duiveland een opgave verstrekte van de reeds door hem bij verschillende boeren gereserveerde ploegen. Het det.lsk. werd ingeschakeld bij de eilandverdediging en stond omstreeks 21.00 opgesteld in de lijn Scharendijke-Elkerzee-Schelphoek, met: - één sectie te Scharendijke - één sectie te Eikerzee - één sectie tussen Eikerzee en Serooskerke en - één sectie te Serooskerke en Schelphoek. De commandopost werd gevestigd te Eikerzee, waar ook het administratieve en het technische personeel onderdak vond. Het autopark en de keuken bleven te Renesse. De 162e Bt.Lu.A. behield haar opstelling bij het vliegpark, maar de 3e Comp.Bew. Tr. werd verplaatst naar Zierikzee. Op 14 mei ontving kapitein Berdenis van Berlekom omstreeks 8.00 van de C.- Schouwen-Duiveland het bevel zijn detachement over te geven aan eerste-luite nant Holtz, zich bij hem af te melden en zich vervolgens te begeven naar het Com mando Zeeland te Middelburg, waar hij zou optreden als Nederlands verbindings officier in de staf van de Franse generaal Durand. Nadat hij de te Haamstede aanwezige archieven van het vliegparkcommando en van het det.lsk. had laten verbranden1, vertrok kapitein Berdenis van Berlekom omstreeks 12.00 per vissersvaartuig uit Zierikzee naar Wemeldinge. Op last van de Commandant in Zeeland nam hij de kasgelden van het P.T.T.-kantoor te Zie rikzee en van enkele andere gemeenten mee. Van Wemeldinge reisde hij per auto verder naar Middelburg, waar hij zich om 15.30 meldde bij de Chef Staf Landmacht van het Commando Zeeland, kapitein van de Generale Staf J.F. van Kervel. Onmiddellijk begon hij zijn werkzaamheden als verbindingsofficier en drong er later - echter tevergeefs - bij kapitein Van Ker vel op aan om het personeel van de vliegschool van Schouwen-Duiveland over te brengen naar elders. 1 De reden voor dit verbranden is niet meer bekend. 512

NIMH | 1970 | | pagina 528