De vliegscholen Het personeel van het det.lsk. werkte op 14 mei de gehele dag aan het inrichten van de nieuwe opstellingen. Toen over de radio het bericht doorkwam dat Neder land de wapens had neergelegd, werd onmiddellijk daarna bekend gemaakt dat in Zeeland de strijd zou worden voortgezet. Over de radiopost van IV-2 Lv.R. verzond luitenant Holtz het volgende bericht aan de C.-Depot Lsk.'Zie geen kans naar Frankrijk te komen, mecano's onge schikt voor verdediging eiland, verzoeke instructies via radiopost IV-2 Lv.R.'. Ook hierop kwam nimmer antwoord. In de nacht van 14 op 15 mei was het Franse staf kwartier van hotel 'Verseput' in Middelburg verplaatst naar de even buiten de stad, achter het station gelegen villa 'Roosenburg'. Op 15 mei ontbood generaal Durand kapitein Berdenis van Berlekom omstreeks 10.00 en deelde hem mee, dat hij de leiding van de operaties in handen had geno men, omdat de Nederlanders niet vochten en gelastte hem het Franse stafkwartier te verlaten. De kapitein bracht onmiddellijk rapport uit van het gebeurde bij de Commandant in Zeeland. Toen hem bleek, dat er een compagnie infanterie naar Schouwen-Dui- veland zou worden gezonden, ter versterking van de daar aanwezige troepen, drong hij opnieuw met klem aan op evacuatie van het personeel van de vliegschool. Tenslotte kreeg hij toestemming om ongeveer 60 a 70 man te evacueren. Hij stelde zich daarop omstreeks 12.00 telefonisch in verbinding met luitenant Holtz, die hij opdroeg een detachement te vormen van vlieginstructeurs, vliegtuigmakers en leerlingen-vlieger en er voor te zorgen dat dit detachement nog dezelfde avond ge reed zou staan om vanuit Zierikzee te vertrekken1. Omstreeks 19.00 ontving luitenant Holtz van kapitein Berdenis van Berlekom het bericht, dat het vertrek - in afwachting van nadere instructies voorlopig moest worden uitgesteld. In de namiddag ontmoette kapitein Berdenis van Berlekom op het stafkwartier van het Commando Zeeland reserve kapitein-waarnemer C.E.A. Harloff en reserve eerste-luitenant-vlieger J.J. Moll. Het was hun gelukt na het neerleggen der wa pens Rotterdam te verlaten en via de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden Mid delburg te bereiken. Zij waren vergezeld van een sergeant en een soldaat. Na on derling overleg besloten de drie officieren uit tewijken naar Frankrijk en met kracht te streven naar een spoedige wederopbouw van de Nederlandse luchtstrijdkrach ten. 1 Uit de beschikbare gegevens blijkt niet, dat de C.-Schouwen-Duiveland werd ingelicht. 513

NIMH | 1970 | | pagina 529