5H De vliegscholen Luitenant Holtz had intussen het voor evacuatie bestemde detachement gefor meerd. Behalve zichzelf had hij hierin alle vliegers, leerlingen-vlieger en beroeps- vliegtuigmakers, alsmede één sergeant-instructeur opgenomen. Dit betekende, dat van de twaalf bij het det.lsk. aanwezige officieren er tien zouden moeten vertrek ken1. Reserve eerste-luitenant A. Busser werd aangewezen als commandant van het achterblijvende gedeelte, terwijl de C.-Schouwen-Duiveland vijf officieren van IV-2 Lv.R. beschikbaar stelde om in het ontstane tekort aan officieren te voorzien. Het voor evacuatie bestemde detachement stond onder bevel van luitenant Holtz en omvatte drie officieren-vlieginstructeur twee officieren-vlieger vijf officieren-leerling vlieger één onderofficier-vlieger vierendertig onderofficieren-, korporaals- en soldaten-leerling vlieger; één opzichter; tien onderofficieren- en korporaals-vliegtuigmaker en één onderofficier-instructeur. In totaal derhalve 10 officieren en 47 onderofficieren en minderen. Nadat het detachement Holtz te Scharendijke was gevormd, vertrok het naar Zie- rikzee, waar het op 16 mei om 11.00 werd ingescheept op een civiel vaartuig. Uit angst voor vijandelijke luchtaanvallen weigerde de schipper echter uit te varen, hetgeen op dat moment toch niet had gekund, daar het schip tengevolge van de la ge waterstand aan de grond zat. Gelukkig wist kapitein Berdenis van Berlekom van de Staf Marine van het Com mando Zeeland gedaan te krijgen, dat het marinevaartuig 'Bath I' om 14.00 uit Veere naar Zierikzee vertrok om het detachement op te halen. Het schip bereikte Zierikzee om 16.30 en zette een half uur later - met het detachement aan boord - koers naar Middelburg. Bij aankomst aldaar, omstreeks 20.00, kreeg de comman dant echter opdracht door te stomen naar Vlissingen. Vanuit deze haven werd het detachement door een Franse torpedojager overgebracht naar Breskens, waar het omstreeks middernacht aan land ging. Twee autobussen, die door de bemoeiingen van het Commando Zeeland waren gereedgehouden, zorgden voor verder vervoer naar Berck-sur-Mer. Deze plaats werd op 17 mei om 19.00 bereikt, doch reeds kort daarna werd de reis per trein - weer voortgezet. Via Abbeville, Dieppe en Argentan bereikte het de tachement op 19 mei omstreeks middernacht de plaats Caen. De volgende morgen meldde luitenant Holtz zich op het vliegpark van Caen bij kapitein Nieuwenhuis, 1 Eén officier-vlieger was ziek, t.w. eerste-luitenant-vlieger H.J.F. Veuger.

NIMH | 1970 | | pagina 530