De vliegscholen waar zij een klein Brits stoomschip vonden, dat bezig was lading in te nemen. Na veel moeilijkheden - o.m. met de Franse gendarmerie te hebben overwonnen, konden zij eindelijk aan boord gaan. Het schip vertrok vroeg in de morgen van 30 mei en buitengaats gekomen, nam de gezagvoerder koers ten zuiden van Bretagne. Onbekend als zij waren met de evacuatie van Duinkerken, bood de zee hun op 31 mei een onvergetelijk schouwspel. Een onafzienbare stroom van kleine en grote vaartuigen, waaronder ook talloze plezierjachten, stoombootjes en vissersschepen, onderhield een ononderbroken pendeldienst tussen de Engelse en de Franse kust. De vaartuigen, die in de richting van de Engelse kust voeren, lagen zeer diep, over vol als zij waren met militairen van de Royal Army. Nog dezelfde dag liep het schip de haven van Gravesend binnen en op 1 juni 1940 meldden de drie officieren zich te Londen bij het Hoofd van de Nederlandse Mili taire Missie, generaal-majoor J.W. van Oorschot. Het is ongetwijfeld aan kapitein Berdenis van Berlekom te danken, dat een belang rijk deel van het personeel van de vliegschool Haamstede Engeland heeft weten te bereiken. Mede hierdoor was het mogelijk, dat in een later stadium in dat land de basis - zij het een smalle - kon worden gelegd voor de wederopbouw van het Wa pen der Militaire Luchtvaart. c Het vliegpark 'DeVlijt' (Texel), de jachtvliegschool en de school voor opleiding van vliegers op meer-motorige vliegtuigen (zie de kaarten e en f in de tekst en de bijlage no. 24) Het vliegpark Texel lag op het eiland van die naam, aan de Postweg in de Eier- landse polder. Het huisvestte niet alleen de jachtvliegschool, maar ook vond er de opleiding op meer-motorige vliegtuigen plaats. De aspirant-militair vlieger ontving zijn elementaire vliegopleiding op het vlieg park Vlissingen (Souburg) en zijn voortgezette vliegopleiding op het vliegpark Haamstede. Zodra hij de laatste met gunstig resultaat had beëindigd en derhalve zijn groot militair vliegbrevet had behaald, ging hij eventueel naar de vliegschool op Texel om daar verder te worden bekwaamd en gespecialiseerd. Het vliegpark Texel werd meestal aangeduid met de naam 'De Vlijt', een naam, die afkomstig was van een boerderij, die daar vroeger had gestaan. Commandant van de vliegschool was kapitein-vlieger-waarnemer J.L. Zegers, die als zodanig zijn orders ontving van de C.-Depot Lsk. Omdat hij door de C.-Lvd. was aangewezen als vliegparkcommandant, stond hij tevens onder diens bevelen. Het vliegpark lag in het gezagsgebied van de G.-Stg. Den Helder, Schout-bij-nacht H. Jolles. Van deze stellingcommandant ontving kapitein Zegers de bevelen, die betrekking had- 5ï6

NIMH | 1970 | | pagina 532