De vliegscholen Zoals door de vliegparkcommandant was bepaald, werd op die dag om 2.00 re veille gehouden. Na de reveille kon het personeel, dat geen dienst had, weer ge kleed gaan rusten. De beide lichte mitrailleurs van de sectie 2-III-45 R.I. waren op dat tijdstip reeds bezet, evenals de vuurmonden en de mitrailleurs van het 4e peloton van de ie Comp.Lu.Mitr. Deze maatregelen had de vliegparkcommandant genomen op ge heime persoonlijke aanwijzingen van de G.-Stg. Den Helder, die inhielden dat de hoogste graad van strijdvaardigheid ten spoedigste moest kunnen worden bereikt. De officier van piket, die zich op dat moment in de uitkijkpost op het dak van de hangar bevond, nam omstreeks 3.45 laagvliegende vliegtuigen waar boven het Marsdiep, waarop vuur werd afgegeven. Onmiddellijk stelde hij de sirene in wer king en gaf het alarm 'luchtgevaar'. Binnen enkele minuten had al het personeel zich sectiesgewijs verzameld vóór de hangar, waarna de vliegparkcommandant in verband met de door de officier van piket waargenomen gevechtshandelingen besloot om het signaal 'luchtalarm' te laten geven. Hierop verliet het personeel in looppas het vliegveld en bezette de alarmopstellingen. De kapitein Zegers ver trok naar de boerderij 'Vruchtbaaroord'. Nauwelijks was het vliegpark door het personeel verlaten, of twee vijandelijke jachtvliegtuigen van het type Me 110 vielen uit het zuidwesten komend met hun boordwapens het vliegpark aan. Het TV vliegtuig, dat helaas op zulk een opvallende plaats moestworden opgesteld, werd al direct in brand geschoten. Ook de barak en de hangar werden met 2 cm granaten doorzeefd. Het 4e peloton van de ie Comp.Lu.Mitr. had onmiddellijk het vuur op de aanvallers geopend. Even onverwacht als de aanval was begonnen, werd zij ook beëindigd. De vlieg parkcommandant begaf zich onverwijld per motorrijwiel naar het vliegpark om zich op de hoogte te stellen van de aangerichte schade en om te zien of er mogelijk nog personeel was achtergebleven. Hij constateerde dat het personeel van het luchtwachtdetachement op zijn post was gebleven in het torentje op de hangar en rustig via de telefoon het verslag van de aanval doorgaf. Intussen opende het 4e peloton van de ie Comp.Lu.Mitr. opnieuw het vuur, doch thans op drie overkomende Fokker-D XXI vliegtuigen van de ie Ja.V.A. (vlieg kamp De Kooy). Toen de pelotonscommandant de vergissing bemerkte liet hij onmiddellijk het vuren staken1. Tussen 4.45 en 5.00 naderden uit het noordoosten drie jachtvliegtuigen. Toen deze als Me's 109 waren herkend, liet de pelotonscommandant opnieuw het vuur ope nen. Aan dit vuren werd deelgenomen door de beide lichte mitrailleurs van de sec tie van de 21e Depot Comp.Bew.Tr. De drie Me's 109 bleken de voorhoede te zijn 1 Het waren de Fokker-D XXI vliegtuigen, nos. 218, 219 en 241 (patrouille Focquin de Grave). 522

NIMH | 1970 | | pagina 538