De vliegscholen van een grotere afdeling van negen Messerschmitt-Bf 109 vliegtuigen. Ook deze vliegtuigen vielen met hun boordwapens opnieuw de hangar en de barak aan, als mede de opstelling van het 4-ie Comp.Lu.Mitr. Kapitein Zegers en het personeel van het luchtwachtdetachement hadden zich tij dig kunnen dekken in de schuilloopgraaf bij de barak. Zij kwamen met de schrik vrij evenals het personeel van het 4-ie Comp.Lu.Mitr. Tussen 4.15 en 6.00 lichtte de vliegparkcommandant achtereenvolgens de C.-Stg. Den Helder, de C.-Depot Lsk. en de C.-Lvd. telefonisch in en ontving opdracht nadere orders af te wachten. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de vliegpark commandant van de C.-Depot Lsk. en van de C.-Lvd. geen enkel bericht had ont vangen, betreffende het ontstaan van de oorlogstoestand, terwijl hij evenmin in het bezit was van orders of instructies omtrent zijn taak in geval van oorlog. Omdat de vliegparkcommandant uit de vijandelijke acties was gebleken, dat van een verblijf op het vliegpark geen sprake meer kon zijn, gaf hij kort na 6.00 op dracht de legering in de barak en in de hangar op te heffen en deze opnieuw te or ganiseren in het kampeerhuis 'De Pelikaan', dat ongeveer 5 km ten zuidwesten van het vliegpark was gelegen. Tevens liet hij de radiozend- en ontvanginstallatie van de Rijksluchtvaartdienst uit het K.L.M.-gebouwtje overbrengen naar het kampeer huis 'Californië'. Beide maatregelen waren in de voorafgaande maanden door de vliegparkcomman dant in het diepste geheim voorbereid. De beide secties infanterie en het 4-ie Comp.Lu.Mitr. bleven aanvankelijk ter plaatse, evenals de dubbelposten bij de verspreid opgestelde vliegtuigen. Om ongeveer 10.00 gaf de vliegparkcommandant aan de commandant van de sec tie van de 21e Depot Comp.Bew.Tr. opdracht zijn sectie ook te verplaatsen naar het kampeerhuis 'De Pelikaan' en bij dat huis in stelling te komen ter bestrijding van eventuele luchtlandingen1. Na het vertrek van deze sectie bleven voor de verdediging van het vliegpark nog beschikbaar de sectie van 2-III-45 R.I. en het 4-ie Comp.Lu.Mitr., welk peloton een nieuwe stelling betrok ten zuidoosten van het vliegpark. In de namiddag liet de vliegparkcommandant meer obstakels plaatsen op het lan dingsterrein en werden op zijn aanwijzingen de verspreid opgestelde vliegtuigen nog beter gecamoufleerd. Deze werkzaamheden werden meermalen onderbroken door luchtalarm. De vijandelijke vliegtuigen, die tot die alarmeringen aanleiding gaven, vlogen hoog en waren vermoedelijk verkennings-(foto-) vliegtuigen. Voor de 1 Er bevond zich bij het kampeerhuis een open en vlak terrein, dat voor het landen van transport vliegtuigen geschikt was. Op 11 mei werd dit terrein door omploeging voor landingen ongeschikt gemaakt. 523

NIMH | 1970 | | pagina 539