De vliegscholen 2 tl. vuurmonden waren zij onbereikbaar. De C.-4-ie Comp.Lu.Mitr. liet dan ook niet vuren op deze vliegtuigen. De algemene militaire situatie en de vele berichten, betreffende de landing van val schermtroepen, dwongen de C.-III-45 R.I., reserve kapitein J. Schol, die als 'Com mandant Troepen Texel' namens de C.-Stg.Den Helder het bevel voerde over alle troepen op het eiland, tot het nemen van ingrijpende maatregelen. Op eigen initia tief maakte hij een begin met de inundatie van de polder 'Het Noorden', die gele gen was ten oosten en ten zuidoosten van de Eierlandse polder. Op aanwijzing van de vliegparkcommandant werden met behulp van burgerwerkkrachten de daarvoor in aanmerking komende terreinen versperd of omgeploegd. Het perso neel van de vliegschool had aan deze werkzaamheden een werkzaam aandeel. De algemene toestand maakte het gewenst de geringe, op het eiland aanwezige mankracht zoveel mogelijk te concentreren. Daarom werd aan het vliegpark me de omdat het goed was versperd niet langer prioriteit gegeven bij de verdediging, om zodoende meer manschappen vrij te maken voor de verdediging van andere objecten. De vliegparkcommandant gaf dientengevolge - na overleg met de C.-III -45 R.I. in de nacht van 10 op 11 mei de verdediging van het vliegpark op. De commandant van de sectie van 2-III-45 R.I. kreeg toen opdracht om stelling te nemen ter weerszijden van de Postweg ter hoogte van de Ruigendijk, die plm. 2 km ten zuidwesten van het vliegpark liep (zie de kaart f in de tekst). Ten oosten van deze sectie kwam het 4-ie Comp.Lu.Mitr. - met haar twee vuurmonden van 2 cm en met haar twee mitrailleurs M.25 naast elkaar in stelling in de Ruigendijk. Met haar vuurmonden en mitrailleurs moest dit peloton tevens kunnen deelnemen aan het vuren op landdoelen. Als lokaas voor vijandelijke vliegers liet de vliegparkcommandant enkele niet-ge- vechtsgerede vliegtuigen op plm. 100 m vóór de stelling plaatsen. Of de vijand de ze truc doorhad is niet bekend geworden. In ieder geval viel hij geen enkele maal deze vliegtuigen aan. Tenslotte verplaatste de vliegparkcommandant zijn comman dopost naar 'Huize Pomona', gelegen aan de Westerweg, onmiddellijk ten zuiden van de verdedigingsstelling. In het verlengde van de Hoofdweg en de Postweg waren in de Ruigendijk reeds twee zware mitrailleurs van III-45 R.I. opgesteld, die vuur konden uitbrengen in de Eierlandse polder. Deze mitrailleurs kwamen onder de bevelen van de vlieg parkcommandant In de dislocatie van de vliegschool en van de sectie van de 21e Depot Comp.Bew. Tr. kwam geen verandering, terwijl ook de dubbelposten bij de verspreid opgestel de vliegtuigen bleven gehandhaafd. In de morgen van 11 mei kwamen om 6.00 opnieuw een aantal Me's 110 boven 524

NIMH | 1970 | | pagina 540