De vliegscholen het vliegpark. Daar de vliegparkcommandant nog de beschikking had over o.m. één Fokker-G I.A., twee Fokker-D XXI en zeven Fokker-D XVII vliegtuigen, die alle gevechtsgereed waren, stelde hij zich omstreeks 10.30 telefonisch in verbinding met de C.-Lvd. en verzocht hem bedoelde vliegtuigen te mogen gebruiken voor de locale luchtverdediging. Tevens deelde hij mee, dat er practisch geen reserve-mu nitie voor de vliegtuigen op Texel aanwezig was en dat het enige tijd zou kosten de vliegtuigen te laten starten. Dit laatste was een gevolg van de verspreide opstel ling buiten het vliegpark en de aangebrachte camouflage. Als reactie op deze tele fonische vraag, ontving hij van de C.-Lvd. om 11.55 het volgende bevel 'Zes D XVII's, welke gevechtsgereed zijn, starten gezamenlijk naar Buiksloot en stellen zich onder bevel van kapitein Schmidt Crans' Kapitein Zegers wees daarop zes vliegers1 aan en besliste, dat de zes D XVII'n zouden worden overgebracht naar het hulpvliegveld, waartoe een startbaan zou worden vrijgemaakt. De grote activiteit van de vijand in de lucht was er echter de oorzaak van, dat de voorbereidingen voor de start der zes vliegtuigen enige malen moesten worden onderbroken. Kapitein Zegers achtte het daarom beter om de vliegtuigen pas in de namiddag te laten vertrekken. Om 15.30 viel de vijand met een aantal Me's 110 de verspreid opgestelde vliegtui gen aan. De Duitse verkennings (foto-) vluchten in de namiddag van de vorige dag waren dus voor de vijand een succes geweest. Bij deze aanval werd een Focke Wulf- Fw 58 B-2 ('Weihe') in brand geschoten. De wacht bij het toestel kon de brand echter onmiddellijk blussen. Eén Koolhoven-FK 56* werd eveneens in brand ge schoten en ging verloren, terwijl de Fokker-D XXI, no. 226 een lekke benzinetank kreeg. Om 16.45 liet de vliegparkcommandant door personeel van de luchtwachtdienst aan het H.L.B. Amsterdam melden, dat de zes D XVII'n, t.w. de nos. 202, 203, 205, 207, 209 en 210 om 17.15 van 'De Vlijt' zouden vertrekken naar het vliegpark Buiksloot en dat zij - bij een vlieghoogte van 100 m - het Noordhollandsch kanaal als route zouden nemen. Het zou beter geweest zijn, indien ook de C.-Lvd.Gr.Den Helder was ingelicht, zodat deze de batterij- en pelotonscommandanten van de verschillende luchtdoelbestrijdingsmiddelen bij Den Helder had kunnen inlichten. De zes D XVII'n startten om 17.15 en onmiddellijk daarna werd het hulpvliegveld weer versperd. Het was voor kapitein Zegers een teleurstelling, toen hij om 17.32 uit De Kooy telefonisch het bericht ontving, dat twee van de D XVII'n door eigen 1 Zie voor de namen en de belevenissen van deze vliegers de bijlage no. 24 en hoofdstuk II, sub b. 2 Dit was de no. 81. 525

NIMH | 1970 | | pagina 541