De vliegscholen De Kooy, dat de D XVII, die daar de vorige middag was genoodland, weer was gerepareerd en was vertrokken naar het vliegpark Buiksloot. Op verzoek van de vliegparkcommandant nam de 2e kustbatterij te Den Hoorn in de loop van de dag het vliegpark in haar vuurplan op, voor het geval vijandelijke vliegtuigen er op zouden landen. Reeds vroeg in de morgen van 13 mei werd een vijandelijke bommenwerper bij Oudeschild genoodzaakt een noodlanding in zee te maken. Het gelukte om de vier inzittenden te redden en gevangen te nemen. Om 8.00 had kapitein Zegers een bespreking met de 'C.-Troepen Texel' in diens commandopost te Den Burg. Daar de vijand de gehele Friese kust had bezet, moest rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een aanval uit Friesland op de oostkust van Texel. De 'C.-Troepen Texel' besprak met de vliegparkcomman dant het voor een zodanig geval door hem ontworpen verdedigingsplan, dat het volgende inhield Met de te zijner beschikking staande troepen zou hij aan de oostkust van het eiland twee stellingen vormen, nl. a de 'Ooststelling', lopende van De Mok tot het dorpje Oost, en b de 'Noordstelling', die zich van het dorpje Oost zou uitstrekken langs de Noord- dijk en de Ruigendijk tot de Slag naar de Nederlanden. In laatstgenoemde stelling moest kapitein Zegers met zijn troepen - versterkt met een tirailleursectie van 3-III-45 R.I. - een vak bezetten met als rechter vakgrens: het gemaal bij de Oosterkolk (inb.)-Noordwijk-Veldheim en met als linker vak- grens de Zanddijk naar De Cocksdorp (Zie kaartf). In het verdedigingsbevel van de 'C.-Troepen Texel' van 14 mei 1940, no. 2 B, droeg deze kapitein Zegers op met een tirailleursectie van 2-III- en 3-III-45 R.I., met het 4-ie Comp.Lu.Mitr., met een sectie zw.mitrs. van III-45 R.I. en met de sectie van de 21e Depot Comp. Bew.Tr. het hiervoor aangegeven vak te verdedigen. Met uitzondering van de sectie van de 21e Depot Comp.Bew.Tr. waren in het te verdedigen vak alle genoemde eenheden reeds sedert 11 mei, achter en in de Rui gendijk in stelling gebracht. Omdat de vliegparkcommandant in het verdedigings bevel o.m. werd opgedragen een bewakingsdetachement te plaatsen op het vlieg park, bracht hij geen wijziging in de bestemming van de sectie van de 21e Depot Comp.Bew.Tr. Zoals bekend, had deze sectie reeds een wacht betrokken bij het noordwestpunt van het vliegpark. Voorts moesten zijn auto's met de daarop ge monteerde mitrailleurs gereedstaan om ten noorden van de lijn: Oost-Middenweg- Slag naar de Nederlanden, te worden ingezet tegen valschermtroepen en kwaad willigen. 529

NIMH | 1970 | | pagina 545