De vliegscholen Zo was de vliegparkcommandant, tevens commandant van de vliegschool, tenslot te een infanteriecommandant geworden. Behalve de op onregelmatige tijdstippen door Duitse vliegtuigen uitgevoerde aan vallen op de verspreid opgestelde toestellen, waarbij op 14 mei de D XXI, no. 226 verloren ging, gebeurde er weinig. In de opstelling kwam tot het moment, waarop bekend werd dat de wapens moesten worden neergelegd, geen enkele wijziging. Korte nabeschouwing De oplettendheid van de officier van piket, reserve eerste-luitenant-vlieger J.A. ten Broek, die op 10 mei omstreeks 3.45 alarm maakte en het besluit van de vliegpark commandant om het vliegpark te ontruimen, hebben zonder twijfel veel mensenle vens gespaard. Al het personeel van de vliegschool en de sectie van de 21e Depot Comp.Bew.Tr. sliep of rustte immers in de barak en de hangar, die 15 minuten la ter de voornaamste doelen van de aanvallende vliegtuigen bleken te zijn. Op één vliegtuig na waren alle vliegtuigen zeer terecht verspreid opgesteld buiten het vliegpark. De vraag moet daarom worden gesteld, waarom een geconcentreerd verblijf van het personeel op het vliegpark - niettegenstaande de waarschuwingen van de vliegparkcommandant - bleef gehandhaafd. Een legeringsbarak behoort op een vliegpark niet thuis! Deze had elders - buiten het vliegpark - moeten worden gebouwd. De sectie van de 2 ie Depot Comp.Bew.Tr. was op 10 mei om 3.15 niet gevechtsge- reed. Zij rustte in de barak. Dit was niet overeenkomstig de paraatheidsorder van de C.-Lvd. van 8 mei, die voorschreef dat de bewakingstroepen elke morgen om 3.15 in de hoogste graad van paraatheid moesten verkeren. De orders, die de vlieg parkcommandant terzake van de C.-Stg.Den Helder had ontvangen, dekten blijk baar niet de orders van de C.-Lvd. De gevechtsdekkingen op dit vliegpark waren van zeer eenvoudige aard (de op stellingen van de lichte mitrailleurs waren niet overdekt)Voor de sectie van de 21 e Depot Comp.Bew.Tr. waren vanzelfsprekend in de vroege morgen van 10 mei nog geen gevechtsdekkingen gemaakt, omdat de sectie pas de vorige dag op het vlieg park was aangekomen. Na de eerste aanval op het vliegpark is het personeel van deze sectie met bekwame spoed met het vervaardigen van deze dekkingen begon nen. Ook moet de vraag worden gesteld, waarom de C.-Lvd. niet onmiddellijk na de eerste aanval op de verschillende vliegparken en zodra hem de ernstige materiële verliezen van de jachtvliegdienst waren gebleken de G I en de beide D XXI vlieg tuigen aan de vliegschool heeft onttrokken. Op onze totaal beschikbare hoeveel heid jachtvliegtuigen in de middag van 10 mei maakten drie vliegtuigen méér een 531

NIMH | 1970 | | pagina 547