Ockenburg en Valkenburg andere ongunstige factor was de aanwezigheid van de afrastering en een brede sloot in de rug van de opstelling. Een ernstige fout van de G.C. was, dat hij het personeel niet onmiddellijk aan het werk heeft gezet om eenvoudige gevechtsdekkingen te maken, toen op 9 mei het beloop van de alarmopstelling eenmaal was vastgelegd. In plaats daarvan had hij de manschappen zelfs toestemming gegeven om het hulpvliegveld te verlaten voor het doen van inkopen in de naaste omgeving. Enige dekking tegen het vijandelijk vuur zou het moreel van de jonge en onervaren troep ongetwijfeld hebben ge schraagd en het ontijdig verlaten van de opstelling door een groot deel van de com pagnie wellicht hebben voorkomen. Geen wonder, dat de teruggetrokken secties er daarna niet meer toe konden worden gebracht om opnieuw de opstelling in te ne men. Het is niet te verklaren, waarom bij het kiezen van de gevechtsopstelling geen ge bruik is gemaakt van de aanwezigheid van de aarden wal. Deze heeft een fatale in vloed gehad op het verloop van de strijd, omdat zij de vijand in de gelegenheid stelde de verdedigers in de flank en in de rug aan te grijpen. b Het in aanleg zijnde vliegveld Valkenburg (zie kaart h in de tekst) en de door het personeel van het Luchtvaartbedrijf te Maaldrift geboden tegenstand aan naar het zuiden opruk kende valscherm- en luchtlandingstroepen De gebeurtenissen op Valkenburg in de morgen van 10 mei Het in aanleg zijnde vliegveld Valkenburg (1 000 x 1 000 m) was gelegen op on geveer 900 m ten zuidwesten van het gelijknamige dorp. Nadat het landingsterrein in het midden van het jaar 1939 was gedraineerd en geë galiseerd, was het vervolgens ingezaaid met graszaad. De zeer strenge vorst in de winter 1939/1940 had dit zaad voor een belangrijk deel vernietigd, waardoor de draagkracht van de grasmat van het landingsterrein op 1 o mei 1940 nog zeer on voldoende was. Ongeveer drie weken vóór het begin der vijandelijkheden, in april 1940, was dit de C.-2 Lv.R. gebleken, toen hij ter plaatse waarnam, hoe een met zorg landende C V na het uitrollen langzaam in het terrein wegzakte. De ingebruikneming van het vliegveld op 1 juli 1940 door het 2e Luchtvaartregiment kwam daardoor op losse schroeven te staan. De gebouwen op het vliegveld bevonden zich aan de noordwestelijke zijde. Hier stonden vier stenen hangars; de vijfde was nog niet gereed. Een der hangars werd door personeel van het Luchtvaartbedrijf ingericht als magazijn. 541

NIMH | 1970 | | pagina 557