545 Ockenburg en Valkenburg door drie bommenwerpers. De eerste serie bommen kwam neer in de onmiddellijke nabijheid van hangar A3, waar de algemene reserve was opgesteld. Dit detache ment had - zoals bekend - zich reeds om 3.15 in de opstelling bij de kleidammen moeten bevinden. De gevolgen van deze ernstige nalatigheid deden zich onmiddellijk gevoelen. Hoe wel er weinig slachtoffers waren te betreuren, renden de dodelijk verschrikte man schappen in grote wanorde in de richting van de kleidammen. Na het overschrij den van de Grote Wetering over de aangebrachte overgangen, zocht een deel van hen dekking in de schuttersputten van de noordelijke kleidam. De anderen ver spreidden zich in de weilanden tussen de Grote Wetering en de Wassenaarseweg. De verwarring werd nog groter, toen even later een tweede serie bommen insloeg bij de kleidammen. Het aantal slachtoffers was ook ditmaal gering, maar het ge volg was, dat nu ook de schuttersputten grotendeels werden verlaten en vrijwel een ieder zijn heil zocht in een vlucht naar het open veld. Van enig verband was nu geen sprake meer. De algemene reserve was volkomen uiteengespat en had in feite opgehouden te bestaan. Tot overmaat van ramp bleek na de tweede bomaanval, dat ook de telefoonverbindingen niet meer functioneerden. Het wachtgedeelte, dat de automatische wapens langs de randen van het vliegveld moest bedienen, was tijdens de bombardementen op zijn post gebleven. Een deel van de 'non-combattanten' van het detachement, zoals het administratieve en het verbindingspersoneel, de koks en de zieken, bereikte tijdens en na het bombarde ment de zw.mitrs.opstelling ten westen van de hangars Bi en B2, maar trok al spoedig verder in westelijke richting weg. Verschillende van deze mannen waren slechts gedeeltelijk gekleed. Omstreeks 4.50 verscheen een aantal transportvliegtuigen, waaruit valschermtroe pen afsprongen ten zuidoosten van het vliegveld. Kort daarop sprong een tweede afdeling af, die neerkwam aan de noordoostelijke zijde van het veld en wel precies temidden van de mannen van de gevluchte reserve. Dezen werden dan ook spoe dig gevangen genomen door de Duitsers. Een deel van deze groep valschermjagers rukte daarna op naar het vliegveld, terwijl een ander deel vertrok in de richting van de dorpen Valkenburg, Katwijk a/d Rijn en Katwijk aan Zee. Van de groep die het eerst was afgesprongen drong een gedeelte op naar het vliegveld, terwijl een ander deel zich begaf in de richting Wassenaar en Haagse Schouw. Omstreeks 5.20 landden talrijke transporttoestellen op het vliegveld. Zij kwamen zeer ordelijk en kort na elkaar neer en spoedig stonden er 57 vliegtuigen op het veld. Terwijl laag vliegende jachttoestellen de verdedigende opstellingen aan de randen van het vliegveld met mitrailleurvuur bestookten, verlieten de luchtlandings troepen de transportvliegtuigen. In tegenstelling tot de landing op het vliegpark Ypenburg, bleven de meeste trans-

NIMH | 1970 | | pagina 561