547 Ockenburg en Valkenburg portvliegtuigen onbeschadigd. Slechts één raakte er in brand1. Wel zakten de ge lande toestellen al spoedig tot de as van hun landingsgestel in de zachte bodem weg, zodat zij het vliegveld niet meer konden verlaten. De luchtlandingstroepen, die uitstekend waren bewapend, bonden onmiddellijk na de landing de strijd aan met de verdedigers. Omdat hun aantal spoedig was aange groeid tot plm. 600 man, viel het niet te verwonderen, dat de ongelijke strijd vrij snel in het voordeel van de aanvallers was beslist. De verspreide mitrailleuropstel lingen werden van verschillende zijden aangegrepen en achtereenvolgens veroverd. Omstreeks 6.00 was alle weerstand gebroken en het vliegveld in vijandelijke han den. Aan gesneuvelden verloor het Nederlandse detachement op het vliegveld één officier, twee onderofficieren en tien manschappen, terwijl acht manschappen sneuvelden, nadat zij het vliegveld hadden verlaten. Het aantal gewonden bedroeg vermoedelijk ongeveer dertig. Vier officieren, negentien onderofficieren en hon derdachtendertig korporaals en soldaten werden door de Duitsers gevangen geno men. Een uitvoerige beschrijving van de herovering van het vliegveld Valkenburg valt buiten het bestek van dit boek; hiervoor moge eveneens worden verwezen naar het stafwerk'De strijd tegen de luchtlandingstroepen rondom 's-Gravenhage'. Vol staan wordt met de vermelding, dat het vliegveld door onderdelen van 4 R.I., on der algemene leiding van de C.-4 R.I. omstreeks 18.00 werd heroverd. De gelande vijandelijke strijdkrachten waren op dit tijdstip (in het algemeen gesproken) sa mengetrokken in twee centra, t.w.in het dorp Valkenburg en bij de Wassenaarse slag. Zij hielden hier stand tot de Nederlandse strijdkrachten op 14 mei de wapens neerlegden. Evenals bij Ockenburg heeft ook bij de herovering van het vliegveld Valkenburg het artillerievuur een beslissende rol gespeeld. Op eigen initiatief liet de C.-III-2 R.A., majoor der artillerie H.J.J.W. Dürst Britt, dit vuur afgeven om 8.30 en het werd tot 12.00 volgehouden. De tegenstand van het personeel van het Luchtvaartbedrijf te Maaldrift Hoewel van weinig werkelijk belang in de eigenlijke strijd om het vliegveld Val kenburg, is het hier de plaats om enige aandacht te besteden aan dat gedeelte van het Luchtvaartbedrijf, dat te Maaldrift was gevestigd. 1 De zeer geringe uitwerking van het vuur der verdedigers wettigt de veronderstelling dat deze, moreel geschokt door de voorafgegane bombardementen en de landing der valschermtroepen, meer aandacht hebben besteed aan het zoeken van dekking tegen het vijandelijk vuur, dan aan het be strijden van de gelande vijand.

NIMH | 1970 | | pagina 563