548 Ockenburg en Valkenburg Op 8 mei 1940 vertrok's morgens om 9.00 een automobielcolonne van het Lucht vaartbedrijf, onder leiding van kapitein-vlieger T.P. de Haas en reserve eerste-lui- tenant C.E. van 't Groenewout, van Soesterberg naar Wassenaar. De colonne be stond uit 24 magazijnwagens, 6 herstelautomobielen, 6 manschappenwagens, 2 open vrachtautomobielen, 4 ziekenautomobielen, 3 personenwagens, 3 motorrijwie len met zijspan en 2 motorrijwielen zonder zijspan, benevens een aantal vliegtuig aanhangwagens. Via Utrecht en 's-Gravenhage rijdend, kwam de colonne om 13.00 bij de Genieloodsen aan de Maaldrift te Wassenaar aan. De colonne vervoer de het materieel van de Bewapeningsdienst en een deel van het materieel van de Buitendienst. Een spoortrein, bestaande uit 27 platte open spoorwagons en 3 personenwagons, die het overige materieel van Buitendienst en andere diensten, alsmede het groot ste gedeelte van het personeel van het Lv.B. zou vervoeren, vertrok van Soester berg op 8 mei om 12.00. Om 19.00 op diezelfde dag arriveerde de trein in War mond, waar hij werd uitgeladen en het materieel werd overgebracht naar de tim merfabriek 'Padox'. Al het vliegend materieel, dat in het depot te Soesterberg was ondergebracht, werd op 7, 8 en 9 mei overgevlogen naar de verschillende vliegparken, zodat op 9 mei Soesterberg door het Lv.B. was ontruimd. De kapitein-vlieger van het K.N.I.L. H.G.B. de Kruijffvan Dorssen, die voor het totale vervoer aansprakelijk was en op 12 mei het bevel zou krijgen over alle mili tairen van het Lv.B., vertrok om 14.00 van Soesterberg naar de Maaldrift. Op 9 mei werden de loodsen aan de Maaldrift ingericht voor de Buitendienst. Daar geen bewaking voor het emplacement Maaldrift kon worden verkregen, wer den twaalf onderofficieren en manschappen in de loodsen gelegerd voor de directe bewaking. Zes officieren en 42 onderofficieren, korporaals en manschappen werden ingekwartierd in het dorp Wassenaar. De Keuringsdienst en Radio- en Elektrotechnische dienst waren ondergebracht in de Bollenschuur, Spelderslaan M7 te Wassenaar. Op 10 mei 's morgens door de eerste boven Valkenburg verschijnende vliegtuigen gealarmeerd, begaven kapitein De Kruijff van Dorssen, reserve eerste-luitenant- waarnemer DKuiper en enig personeel van de Buitendienst zich naar de gebouwen aan de Maaldrift, waar zij om 3.40 aankwamen. Omstreeks 4.10 waren daar onge veer 25 onderofficieren en manschappen verzameld. Onder leiding van de beide officieren werd onmiddellijk munitie uitgedeeld. Aangezien door het Lv.B. en door de Buitendienst geen bericht was ontvangen aangaande de hoogste graad van strijdvaardigheid, waarin de troepen zich moes ten bevinden, was het verschijnen van de Duitse vliegtuigen een grote verrassing.

NIMH | 1970 | | pagina 564