55° Ockenburg en Valkenburg gebouw van de Octrooiraad te 's-Gravenhage. Nog dezelfde dag werd dit gebouw betrokken, terwijl de autocolonne onder de bomen aan de Oude Scheveningseweg werd opgesteld. De colonne werd bij het overbrengen van De Kieviet naar 's-Gra venhage verschillende keren bestookt door aanvallende vliegtuigen, waardoor één herstelautomobiel onklaar werd geschoten en moest worden achtergelaten, terwijl verschillende andere wagens werden getroffen. Met deze verplaatsing naar 's-Gravenhage was voor het personeel van de Maal drift de strijd ten einde. Wat was er intussen bij de Motorafdeling, de Radio- en Elektrotechnische dienst en de Keuringsdienst voorgevallen? Deze afdelingen konden wegens de permanen te opstelling van hun installaties namelijk niet naar elders worden overgebracht. Het personeel bleef dan ook ter plaatse en heeft zich zoveel mogelijk aangesloten bij de troepen, die tegen de Duitse valscherm- en luchtlandingstroepen opereerden. Zoals bekend, waren de Radio- en Elektrotechnische dienst en de Keuringsdienst ondergebracht in de Bollenschuur aan de Spelderslaan te Wassenaar. In de mor gen van de i oe mei behoefde het personeel niet te worden opgeroepen, omdat het zich eigener beweging onmiddellijk had gemeld. De aanwezige automobielen en aanhangwagens werden van het gebouw verwijderd en gecamoufleerd opgesteld, terwijl het personeel van de beide diensten (ongeveer 40 man) rondom de Bollen schuur werd opgesteld, teneinde het gebouw tegen aanvallen van de valscherm- en luchtlandingstroepen te verdedigen. Het geheel stond onder bevel van kapitein F.G. van Gijen, Hoofd van de Keurings dienst, die vergeefs poogde contact te krijgen met de Directeur Lv.B., zodat hij zon der bevelen bleef. Nadat munitie voor het personeel was ontvangen en uitgedeeld, werden maatrege len genomen om bij beschieting het gevaar te verminderen (druk aflaten van gas flessen, enz.). Daarna werden patrouilles uitgestuurd om kleine groepen Duitsers onschadelijk te maken. Intussen werd het gebouw door vliegtuigen in duikvlucht beschoten. Omstreeks 14.00 werd de Bollenschuur van de watertoren van Wassenaar uit be schoten, terwijl ook Duitse troepen, die zich in de duinen en bosranden in de om geving hadden verschanst, het gebouw met geweer- en mitrailleurvuur bestookten. Daarna drongen de Duitsers zodanig op, dat er voor de geringe bezetting (40 man), die slechts bewapend was met karabijnen en revolvers, versterking dringend nood zakelijk werd. Tegen 16.00 werd gelukkig versterking verkregen van een eskadron huzaren-mo torrijders, onder commando van Ritmeester J.P. Ilcken, terwijl enige tijd later ook infanterie de positie kwam versterken.

NIMH | 1970 | | pagina 566