Algemene oriëntering onder de wapenen werd geroepen. Deze reorganisaties vallen echter buiten het be stek van dit boekwerken blijven daarom verder onbesproken. Op 30 juni 1938 schreef de Minister van Defensie in zijn brief, Geheim Litt. o. 161, o.m. ligt het in mij n voornemen een gewij zigde en meer doelmatige be velsverhouding tot stand te brengen ten aanzien van de troepen, be stemd voor de luchtverdediging en daartoe, zonder nochtans de betrok ken wapeninspecteurs van hun bemoeienis met de opleiding van hun wapen te ontheffen, de luchtstrijdkrachten, de Brigade luchtdoelartil lerie, de zoeklichtafdelingen tl., benevens het Vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst te verenigen tot het Commando Luchtverdediging, te stellen onder de bevelen van de Commandant Luchtverdediging'1. Met de voorbereiding van de oprichting van dit nieuwe commando belastte de Mi nister van Defensie de generaal-majoor P. W. Best, die op dat tijdstip Commandant was van de IVe Divisie. Bij zijn schrijven d.d. 31 oktober 1938, He Afd. B, nr. 45, richtte de Minister van Defensie het Commando Luchtverdediging op, met ingang van 1 november 1938. Dat commando zou omvatten de Staf van het Co. Lvd. de Luchtvaartbrigade de Brigade luchtdoelartillerie het 3e Regiment genietroepen (zoeklichten tl.) en het Vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst. Voorts werden de commandanten van de drie luchtverdedigingskringen onder de bevelen van de C.-Lvd. gesteld, terwijl de Directeur van het Luchtvaartbedrijf met ingang van dezelfde datum rechtstreeks kwam te ressorteren onder de Minister van Defensie. De mobilisatie van de verschillende luchtverdedigingsorganen in september 1938 was voor de Minister van Defensie ongetwijfeld een extra aansporing geweest om zijn voornemen in daden om te zetten. Deze mobilisatie die door de regering was bevolen in de spannende dagen, die voorafgingen aan de conferentie van München, had een ontstellend aantal lacunes aangetoond op elk gebied van de luchtverdedi gingsorganisatie. Het is hier niet de plaats om deze te beschrijven; zij zullen te zijner tijd behandeling vinden in een ander boekwerk. Het is voldoende om hier vast te stel len, dat het Co.Lvd. werd opgericht onder 'een donker uitziende internationale po litieke hemel' en dat de C.-Lvd. - door het uitbreken van de oorlogshandelingen op 1 Het Vrijwillig landstormkorps luchtafweerdienst werd pas later opgericht, nl. op i maart 1939. 51

NIMH | 1970 | | pagina 65