i* Algemene oriëntering ring van cle uitwendige veiligheid'1, alsmede - zolang de depots niet zouden zijn gevormd - de autoriteiten c.q. waarnemende autoriteiten en onderdelen, welke krachtens de vredesinstructie onder zijn bevelen zijn gesteld, b van het tijdstip van ontvangst van telegram C tot de ontvangst van het concentratietelegram2 de onderdelen hiervoor bedoeld onder a, met uitzondering van de op telegram B gevormde depots en de voor het Veldleger bestemde ver- kenningsvliegtuiggroepen, c na ontvangst van het concentratietelegramde in de concentratie aanwijzingen vermelde onderdelen. Artikel 4. Hij is, aansluitende aan de maatregelen en voorbereidingen, welke reeds in vredestijd daaromtrent zijn genomen of getroffen, belast met de voorbereiding en uitvoering van het toezicht op en de leiding van alle maatregelen, welke t.a.v. de onder het Commando Luchtverdediging ressorterende onderdelen der luchtverdediging (luchtstrijdkrachten, luchtvaartterreinen met gronddiensten, zoeklichtverbanden, lucht doelartillerie, Vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst, Vrijwillig landstormkorps luchtafweerdienst) moeten worden genomen, teneinde ondernemingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten zo doelmatig mo gelijk te bestrijden. Artikel 5. Hij treft: a een regeling voor de snelle alarmering van de organen der lucht verdediging en der luchtbescherming. Deze regeling dient aan te slui ten aan de maatregelen, welke ter zake reeds in vredestijd zijn getroffen, 1 Deze bijlage gaf de volgende opsomming: de Commandanten van de drie Lvd.Krn. ie t/m 9e Comp.Lu.Mitr. (het gebruik dezer compn. zou nader worden vastgesteld) de luchtstrijdkrachten en de daarbij behorende gronddiensten; het Vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst; het Vrijwillig landstormkorps luchtafweerdienst. 2 De opkomst voor algemene mobilisatie vond plaats in over het gehele land verspreide mobili satiecentra. Na afloop van de tweede mobilisatiedag geschiedde de concentratie op het z.g. con centratietelegram, waarbij het leger een opstelling innam, die het in staat moest stellen, operaties onder de meest gunstige voorwaarden te voeren. Eerst na de concentratie werden de grote een heden (brigades, divisies en legerkorpsen) geformeerd. Het concentratietelegram was voor de lucht verdedigingsorganen derhalve van beperkte betekenis. 55

NIMH | 1970 | | pagina 69