Algemene oriëntering staf in hun functie werden bijgestaan. Op de overige vliegparken trad de oudst-aan- wezige officier als zodanig op, die deze functie had te vervullen naast zijn andere werkzaamheden Behalve de Lvd.Kr. Utrecht/Soesterberg, ressorteerde ook het 2e Luchtvaartregi ment (2 Lv.R.) onder de G.V. De commandant van dit regiment maakte tevens deel uit van het Hoofdkwartier van het Veldleger (H.K.V.) en vervulde daarin de func tie van Hoofd van de Sectie I-5 (luchtvaart) De vier verkenningsgroepen van dat regiment waren op 1 o mei 1940 tactisch toege voegd aan de grote eenheden van het Veldleger en waren belast met de tactische luchtverkennings- en verbindingsdienst, alsmede met de artillerie-vliegdienst. De vijfde afdeling van het regiment was de z.g. Jachtgroep van het Veldleger. Deze af deling was tijdens de mobilisatie gevormd (en opgericht) en bestond op 10 mei 1940 uittweeja. V.A.'s. Omdat de vier Ja. V.A.'s (van 1 Lv. R) voor de directe luchtverde diging onvoldoende waren, had de C.-Lvd. voor de neutraliteitshandhaving een servituut gelegd op de beide Ja.V.A.'s van 2 Lv.R. Voor deze neutraliteitshandha ving ontvingen zij hun orders rechtstreeks van hem. De bevelsverhouding tussen de O.L.Z. en de op het schema vermelde drie wapen inspecteurs vereist enige toelichting. In dit schema zijn slechts de wapeninspecteurs vermeld, die de depots onder hun bevelen hadden, waaruit de C.-Lvd. moest putten voor aanvulling of versterking. Deze depots waren opgericht bij de uitgifte van telegram B. Zoals uit het schema blijkt, waren de wapeninspecteurs rechtstreeks onder de Minis ter van Defensie gesteld. Er bestond echter een binding met het A.H.K., die in de noten1 en 3 op het schema is vermeld. Zij is ontleend aan het 'Overzicht van de be velvoering na ontvangst van het oproepingstelegram vóórmobilisatie (telegram B) voor de Koninklijke Landmacht', vastgesteld bij de beschikking van de Minister van Defensie van 3 november 1939, Geheim Litt. T. 337. De Inspecteur der Militaire Luchtvaart had behalve het Depot Luchtstrijdkrachten, tevens het ie Bataljon Luchtvaarttroepen onder zijn bevelen. De taak van dit ba taljon, dat was opgericht tijdens de mobilisatie, wordt beschreven in het hierna on der h gestelde. Voor de z.g. kaderlijst van het Co.Lvd., van zijn onderdelen en de vliegparken Vlis- singen, Haamstede en Texel wordt verwezen naar de bijlage no. 2. Bijlage no. 3 ver meldt de sterkte van de in bijlage no. 2 genoemde onderdelen. Bijlage no. 4 bevat een nominatieve opgave van de gesneuvelde militairen, terwijl bijlage no. 5 een opgave bevat van de militairen, die Koninklijke onderscheidin gen ontvingen voor hun verdiensten in de meidagen van 1940. Overzichten van de op 10 mei 1940 aanwezige aantallen gevechtsgerede vliegtuigen, batterijen luchtdoelartillerie (pelotons luchtdoelmitrailleurs) en secties zoeklichten tl. treft men aan in de bijlagen 6 en 7. 59

NIMH | 1970 | | pagina 73