Algemene oriëntering b Enige gegevens betreffende het vliegtuigmaterieel van de Mili taire Luchtvaart, het materieel van de luchtdoelartillerie en van de afdelingen zoeklichten tl., alsmede van het vliegtuig materieel van de R.A.F. en van de Luftwaffe I Het vliegtuigmaterieel van de Militaire Luchtvaart zie bijlage no. 8) De Fokker-G V1 In 1940 was het 15 jaar geleden, dat de hier te lande geaccrediteerde militaire at- taché's vol bewondering de verrichtingen gadesloegen van de Fokker-G V. Dit vliegtuig, dat was ontworpen als tweepersoonsjager, verkenner en lichte bommen werper, stond in 1940 ten dienste van het Veldleger voor het uitvoeren van ver bin dings- en tactische verkenningsopdrachten. De C V was bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog een sterk verouderd vliegtuig, hoewel de Hispano Suiza-motor in 1935 was vervangen door een Rolls Royce-motor, het landingsgestel was gemoderniseerd en de landingswielen waren voorzien van wielremmen. Toch vlogen de vliegers en waarnemers graag met dit vliegtuig, omdat het zo'n sterke 'goedmoedige' en betrouwbare 'kist' was. De G V bezat twee vóór-mitrailleurs M. 36, elk met een vuursnelheid van ongeveer 1 100 schoten per minuut, die - gesynchroniseerd op de motor - door het schroefvlak schoten. De mitrailleur voor de waarnemer was het van type M. 20 vl., die zowel verticaal als horizontaal draaibaar was op een mitrailleurring. Onder de romp van het vliegtuig waren bommenrekken gemonteerd, waaraan plaats was voor 4 bom men van 50 kg, of8 bommen van 25 kg, of 16 scherf bommen van 8 kg. Deze bewapening maakte het o.m. mogelijk om met het vliegtuig tactische steun te verlenen aan de grondtroepen, ofschoon het geen 'slag'-vliegtuig was, want daar voor was zijn snelheid te gering. Als tactische verkenner en verbindingsvliegtuig lag het arbeidsveld vóór en nabij de voorste lijn van de troepen op de grond. Voor de uitvoering van een dergelijke taak zou het vliegtuig dus veelal door eigen jacht vliegtuigen moeten worden beschermd. In elk van de vier verkenningsgroepen van 2 Lv.R. waren de G V vliegtuigen ver enigd in de afdeling verkenners, terwijl de Koolhoven- FK 51 vliegtuigen van elke verkenningsgroep waren ondergebracht in de afdeling lichte verkenners. 1 Fokker duidde zijn verkenners met de letter C aan, zijn jachtvliegtuigen met de letter D, de jachtkruisers met de letter G, de luchtkruisers (en bommenwerpers) met de letter T en de les- (school)vliegtuigen met de letter S. Het cijfer achter de letter geeft de tijdsorde van de ontwikkeling van het type aan. 60

NIMH | 1970 | | pagina 74